Zajímavosti

Největší poklad v Evropě našli v Česku: Mince z něj se nyní draží za statisíce

Do aukce míří mince z největšího zlatého pokladu, jaký se kdy v Evropě našel. Vážil 50 kilo a obsahoval tisíce keltských mincí, našel se na Rokycansku.

Velkým lákadlem nadcházející aukce aukčního domu Macho & Chlapovič je mince vzniklá z největšího evropského zlatého pokladu, zvaného podmokelský poklad. Z něj vznikl dukát, tedy zlatá mince, Karla Egona I. z Fürstenbergu s vyvolávací cenou asi 250 tisíc korun. Jedná se o ročník 1772, byl ražený v Praze a váží 3,47 gramu.

Historie pokladu

První mince z pokladu nalezeného u Podmokel na Rokycansku se objevily v roce 1771. "Nálezcem měl být údajně nádeník Janota, který našel v údolí zlatá lesklá kolečka a vzal je dětem domů na hraní v domnění, že jde o mosazné knoflíky. Když židovský podomní obchodník zjistil, že se jedná o zlato, zpráva se rozšířila a vesničané začali cíleně prohledávat místo nálezu. O nálezu se ale dozvěděli na správě panství, a majitel Karel Egon z Fürstenbergu chtěl zlatý poklad pro sebe. Najal si dráby a oni z místních mince doslova vytloukli,“ připomněl historii zlatých mincí Jiří Militký z numismatického oddělení Národního muzea v Praze.

​Objev tehdejší aristokratické kruhy vnímaly jako dobré znamení. Fürstenberg nechal mince na Křivokládu uložit, roztřídit a spočítat. Na mince se ale tehdy hledělo spíše jako na zlato bez historické hodnoty. Byly proto prodány pražské mincovně a razily se z nich dukáty Marie Terezie s letopočtem 1771. Jelikož se na tyto dukáty používalo i zlato odjinud, není jasné, které z těchto zlatých mincí pochází z podmokelského pokladu. Jediné mince, u nichž je 100procentně jasné, že pochází z pokladu, jsou právě Fürstenbergovy dukáty.

Související obsah

Další vzácné mince

Další vzácnou mincí v aukci je dukát Albrechta z Valdštejna, ročník 1631. Byl ražený v Jičíně, váží 3,45 gramu a vyvolávací cena je 20 tisíc eur, v přepočtu asi půl milionu korun. Jedním z důvodů, proč jsou Valdštejnovy mince vzácné, je ten, že po jeho smrti nechal císař tyto mince roztavit a kov se využil na ražbu císařských mincí.

Mincí s nejvyšší vyvolávací cenou je desetidukát ročník 1639 Ferdinanda III., ražený v Praze. Váží 34,55 gramu a vyvolávací cena je 40 tisíc eur, tedy asi milion korun.

Dražba začíná v pátek ve 13 hodin, je možné dražit osobně v sále i on-line. Je třeba počítat u každé mince s aukční přirážkou 20 procent z konečné ceny.

Na nejzajímavější položky z aukce včetně vzácného dukátu vyraženého do zlata podmokelského pokladu se můžete podívat v galerii:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz