Zahraničí

Představitel kapitána Kirka odletí do vesmíru. Stane se nejstarším, kdo se tam podívá

Legendární kapitán Kirk se už ve středu podívá do vesmíru. Devadesátiletý herec a původní představitel kapitána vesmírné lodi ze série Star Trek William Shatner bude pasažérem druhé mise společnosti Blue Origin. Stane se nejstarším člověkem, který se podívá do vesmíru.

Sen, který se splnil. William Shatner alias kapitán Kirk se vydá tam, kam se nikdo starší nepodíval. A tentokrát nepůjde o filmovou iluzi. "Chci vidět vesmír a Zemi na vlastní oči. Chci naši planetu vidět tak, jak jsem ji ještě neviděl," uvedl herec William Shatner.

Herec prošel všemi nutnými zdravotními prohlídkami a v 90 letech pokoří hranici vesmíru. Podle Shatnera bude nejtěžší částí cesty do vesmíru vstát ze sedadla v návratové kapsli rakety New Shepard.

Velitel seriálové lodě Enterprise se v roli pasažéra podívá do vesmíru díky miliardáři a zakladateli Amazonu Jeffu Bezosovi. Mise je dalším milníkem soukromých letů do vesmíru. "Postavíme cestu do vesmíru, aby naše děti a jejich děti mohly tvořit budoucnost. Musíme to udělat, abychom vyřešili problémy tady na zemi," uvedl Bezos.

Související obsah

Celý let potrvá zhruba 10 minut. Předtím, než pokoří takzvanou Kármánovu hranici, tedy pomyslnou čáru mezi zemskou atmosférou a kosmickým prostorem ve výšce 100 kilometrů, pasažéři zažijí stav beztíže. Loď poté dosáhne výšky 106 kilometrů a sestoupí zpět na zemi.

"William Shatner je skutečný průkopník, stejně jako všichni ostatní, kteří jsou součástí letů soukromých společností," doplnil astronaut Tom Marshburn.

Posádka kapsle zahrnuje i viceprezidentku společnosti, bývalého inženýra NASA a podnikatele v oblasti softwaru. Dva z nich si místo v raketě zaplatili. Mise kapitána Kirka bude už druhým letem společnosti Blue Origin. Hranici vesmíru dobyl v červenci samotný Jeff Bezos.

Původně byl start mise plánován už na úterý, kvůli větru byl ale odložen. O bezpečnosti rakety přitom panují pochybnosti. V otevřeném dopise, který byl zveřejněn v září, o tom psalo 21 bývalých i současných zaměstnanců Blue Origin.

Tereza Masopustová, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz