Domácí

Energetická krize se prohlubuje. PŘEHLED dodavatelů, kteří nabírají zákazníky

Energetická krize se prohlubuje. PŘEHLED dodavatelů, kteří nabírají zákazníky
Zdroj: Getty Images

Energetická krize má další oběť, Bohemia Energy ve středu oznámila přerušení dodávek plynu a elektřiny svým zákazníkům. Redakce TN.cz pro vás zjišťovala, jak to vypadá u ostatních dodavatelů, zda přibírají nové zákazníky, a také co dělat, když váš dodavatel končí.

Redakce TN.cz oslovila ve středu téměř pět desítek dodavatelů plynu a elektřiny, jestli v současné chvíli, kdy Bohemia Energy přestala dodávat plyn a elektřinu, mají zákazníci kde najít zázemí, nebo se budou muset spolehnout na dodavatele poslední instance (DPI).

Spolu s Bohemia Energy skončily společnosti Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Už koncem září přerušila dodávky společnost P&M true family.

Zde přinášíme přehled společností podle toho, jestli uzavírají nové smlouvy na dodávky energií:

Název dodavatele

Zakládání nových smluv elektřina/plyn

Centropol
ano/ano
ČEZ ano/ano
Energie na doma ne/ne
E.ON ano/ano
Fonergy ne/ne
Innogy ano/ano
Karlovarská plynárenská ano/ano
MND ne/ne (přijímá pouze bývalé zákazníky Bohemia Energy)
PRE ano/ano
Ray Energy ano/ano
Right Power ano/ano
SPP ano/ano
Yello ano/ano

Některé společnosti sice nabírají nové zákazníky, už jim ale nemohou nabídnout ceny jako dříve, některé ani nenabízí smlouvy s fixní cenou.

Co je to dodavatel poslední instance, vysvětlil ERÚ. "Pokud Váš dodavatel energie fakticky ukončí činnost v důsledku neschopnosti finančně zajistit dodávku svým zákazníkům, nastupuje místo něj dodavatel poslední instance. Ten má povinnost Vás okamžitě informovat o zahájení dodávek elektřiny a plynu, cenách a podmínkách dodávek. O úpadku jednotlivých společností Vás informuje nejen společnost OTE, a.s., ale nově i my na našich webových stránkách," sdělil úřad.

Zde se můžete podívat, které oblasti spadají pod kterého DPI:

​Mimo dodavatele poslední instance se ale bývalým zákazníkům Bohemia Energy dostane pomoci například v MND. Ta sice již dříve oznámila, že nebude nabízet nové smlouvy, přesto se ale ujme 10 tisíc klientů ze skupiny Bohemia Energy.

"Jedná se o zákazníky, kteří s námi mají uzavřenou smlouvu, a měli v budoucnu začít odebírat energie od nás. Pro tyto zákazníky to znamená, že urychlíme postup a dodržíme naše ujednání. Tito zákazníci nebudou nuceni přecházet k dodavateli poslední instance," uvedl Lukáš Pokrupa, šéf divize retail u MND.

Související obsah

Nával nových zákazníků

Pobočky i call centra dodavatelů energií se už delší dobu neustále plní lidmi, kteří chtějí změnit dodavatele energií. "Zájem je obrovský, naše zákaznická centra jsou v obležení zákazníků. Za poslední týden jsme uzavřeli 15 tisíc nových smluv na dodávky elektřiny a plynu, to představuje nárůst o 400 procent oproti normálu," shrnul za Innogy Pavel Grochál.

Podobné je to u SPP, která řeší i situaci na Slovensku, odkud se Bohemia Energy stáhla již dříve. "Zvýšený zájem jsme registrovali už v minulých týdnech, nyní vzhledem k vývoji na českém trhu aktuálně posilňujeme náš zkušený tým backoffice i callcentrum. Přesto očekáváme, že dočasně budou delší doby odpovědi na zákaznické lince,“ uvedl generální ředitel českého zastoupení SPP Juraj Ondris.

Situace na trhu

Situaci na trhu okomentoval ředitel dodavatelské společnosti Yello Michal Kulig: "Tato aktuální krize na trhu vedla k pozastavení nebo dokonce k úplnému zastavení dodávek energií u některých společností, české nevyjímaje. Zatím se to týkalo jen těch menších, nyní však pozastavil dodávky energií jeden z největších tuzemských alternativních dodavatelů, zprostředkovávající dodávku elektřiny a plynu do více než tři čtvrtě milionu domácností. Jde vůbec o první takto velký případ v historii od otevření tuzemského trhu alternativním dodavatelům." Společnost Yello je součástí Skupiny PRE.

Související obsah

Na co myslet při změně smlouvy s dodavatelem

Největší česká spotřebitelská organizace dTest poradila, jak na změnu smlouvy. "Před uzavřením smlouvy je namístě zvážit nejen nabízenou cenu za dodávky, ale zaměřit se také na případné smluvní pokuty a další podmínky obsažené nejen v textu samotné smlouvy, ale i v obchodních podmínkách a cenících," radí. Je možné si také nechat srovnat ceny různých dodavatelů zde na stránkách ERÚ.

Je dobré také zvážit, zda uzavřete smlouvu na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou. "V případě smlouvy na dobu určitou můžete sice získat lepší cenu, ale na oplátku se musíte takzvaně upsat dodavateli na určité období. Navíc ukončit smlouvu na dobu určitou před uplynutím sjednané doby často buď nejde vůbec, nebo jen se zaplacením tučné smluvní pokuty," dodal dTest.

Rovněž varuje před energošmejdy, zvláště před těmi, kteří se zaměřují na podomní prodej nebo na nabídku po telefonu. "Platí totiž pravidlo, že nejlepší nabídka za vámi nepřijde sama, ale je nutné si ji aktivně vyhledat," varuje ředitelka dTestu Eduarda Hekšová.

Podívejte se na rozhovor TV Nova s premiérem Andrejem Babišem (ANO) ohledně pádu Bohemia Energy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz