Domácí

Bohemia Energy končí s dodávkami energií. Zařídíme lidem únosnou cenu, slíbil Babiš

Firma Bohemia Energy ve středu oznámila, že končí s dodávkami elektřiny a plynu pro český trh. Důvodem jsou extrémní ceny energií. Zhruba 900 tisíc zákazníků si tak musí hledat nového dodavatele energií. Dodávky jim dočasně zajistí tzv. dodavatelé poslední instance. Premiér firmu obvinil z podvodu a oznámil nutnost změny zákona, aby se podobná situace už nemohla opakovat. Požádal zároveň energetický úřad, aby zastropoval cenu v přechodném období, aby byla únosná pro poškozené spotřebitele.

Bohemia Energy ukončila dodávky elektřiny a plynu s okamžitou platností, uvedla to v oficiálním vyjádření. "K tomuto razantnímu kroku nás přiměl přetrvávající extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích, kdy cena obou dodávaných komodit je nyní třikrát vyšší, než byla v loňském roce," vysvětlila firma důvody, které ji k rozhodnutí vedly. 

"Vždy jsme se pro Vás snažili zajistit co nejvýhodnější podmínky, ale tento bezprecedentní nárůst nám to již nadále neumožňuje," dodala. Necelý milion zákazníků tak přišel o dodavatele energií. Bohemia Energy je nicméně uklidňuje, že to neznamená, že by nyní přišli o elektřinu a plyn.

Podívejte se na tiskovou konferenci premiéra Andreje Babiše a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka o ukončení dodávek od Bohemia Energy:

​V následujících šesti měsících firmu vykryjí další dodavatelé, tzv. poslední instance. "Právo zajištění kontinuální dodávky prostřednictvím dodavatele poslední instance Vám vzniká ze zákona a nemusíte se tak obávat přerušení dodávek do Vašich odběrných míst," uvedla společnost.

Související obsah

Dodavatelem poslední instance pro elektřinu je ČEZ, E.ON a Pražská energetika. U plynu je to Innogy, Pražská plynárenská a E.ON. Bohemia Energy nicméně svým, nyní již bývalým, zákazníkům doporučuje, aby nečekali šest měsíců, ale aby si našli nového dodavatele co nejrychleji a uzavřeli s ním smlouvu.

Neudržitelné podnikání, tvrdí ekonom

​"Bohemia Energy nakupovala elektřinu a plyn v nevhodnou dobu. Zjistila, že její podnikání je nadále neudržitelné vzhledem k tomu, jak draze energie nakoupila a za kolik by je pak mohla prodat," okomentoval současnou situaci ekonom Lukáš Kovanda.

"Společnost byla v České republice největším uskupením dodavatelů alternativních energií. Takže se její zpráva o konci dodávek dotkla velkého množství odběratelů. Velmi nám vzrostla cena emisních povolenek, což způsobuje tlak na ceny energií," dodává ekonom Petr Studnička.

Související obsah

Kovanda varuje lidi, aby nespoléhali vždy na dodavatele, kteří slibují nejlepší ceny, protože zdražování energií je celosvětovým problémem. "Jakýkoliv dodavatel, který teď bude říkat, že nabízí energie za nižší ceny než konkurence, podle mě neříká pravdu," tvrdí Kovanda.

Zákazníkům se náhradní dodavatelé ozvou sami

K rozhodnutí Bohemia Energy se vyjádřil i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). "Je to selhání komerčního subjektu v důsledku spekulací a celoevropského růstu cen energií. Máme pro tyto případy zákonné nástroje, nikdo nepřijde o dodávky energií, všichni přejdou pod dodavatele poslední instance. Nic to nemění na skutečnosti, že naše vláda dotáhne kompenzace pro všechny domácnosti a firmy na bázi energošeků a snížení DPH," prohlásil.

Bývalí zákazníci Bohemia Energy teď podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nemusí nikam volat ani chodit na pobočky. Dodavatel poslední instance se jim během několika dní ozve sám, dostanou od něj základní informace a oznámení o ceně.

Související obsah

Musí se změnit zákon, řekl premiér

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že to řeší intenzivně už od rána. "Je to podle mě podvod. Nemůžu prodávat něco, co jsem nenakoupil. Je to tedy podmět ke změně zákona, aby se situace už nemohla opakovat," řekl premiér. Zákon proti energetickým šmejdům, který již nyní existuje, podle Babiše vznikl právě kvůli Bohemia Energy, která se vyznačovala nekalými praktikami.

Podle Andreje Babiše se lidé nemusí bát, že přijdou o dodávky energií a plynu. Jak chce vláda dále pomoci lidem? Podívejte se na rozhovor:

Zároveň premiér oznámil, že s ERÚ bude řešit zastropování cen pro bývalé zákazníky Bohemia Energy, aby toho dodavatelé poslední instance nemohli zneužít. "ERÚ má v následujících hodinách domluvit s dodavateli poslední instance, aby dodávali energii v jednotné ceně, která bude únosná," doplnil jej Havlíček. Dodavatelé poslední instance jsou podle něj schopni pojmout nápor nových zákazníků.

Tématu jsme se věnovali také v našem studiu TN LIVE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz