Zajímavosti

Kapitán Kirk ze Star Treku se stal nejstarším člověkem ve vesmíru. Letěl tam a hned zpátky

Ve středu odpoledne se uskutečnil už druhý komerční let společnosti Blue Origin do vesmíru. Součástí posádky byl také známý herec William Shatner, který ztvárnil roli kapitána Kirka ve sci-fi seriálu Star Trek. V 90. letech se tak stal vůbec nejstarším člověkem, který se do vesmíru vydal. Přímý přenos ze startu diváci mohli od 16:00 sledovat na TN LIVE.

William Shatner alias kapitán Kirk se vydal tam, kam se nikdo starší nepodíval. Ve středu odpoledne se totiž ve stroji společnosti Blue Origin, patřící miliardářovi Jeffu Bezosovi, podíval na hranici samotného vesmíru. "Chci vidět vesmír a Zemi na vlastní oči. Chci naši planetu vidět tak, jak jsem ji ještě neviděl," uvedl herec William Shatner. 

90letý herec je nejvíce známý tím, že ztvárnil roli kapitána Jamese T. Kirka v seriálu Star Trek. Herecké kariéře se věnuje přes 60 let.

Související obsah

Start stroje byl naplánován už na úterý, ale kvůli špatným povětrnostním podmínkám byl přesunut na středeční 16. hodinu. Raketa nakonec vzlétla v 16:50 našeho času. Celý let  trval zhruba 10 minut. Předtím, než pokořil takzvanou Kármánovu hranici, tedy pomyslnou čáru mezi zemskou atmosférou a kosmickým prostorem ve výšce 100 kilometrů, pasažéři zažili stav beztíže. Loď poté dosáhla výšky 106 kilometrů a sestoupila zpět na zemi.

Posádka kapsle zahrnovala i viceprezidentku společnosti Blue Origin, bývalého inženýra NASA a podnikatele v oblasti softwaru. Dva z nich si místo v raketě zaplatili. Mise kapitána Kirka se stala už druhým letem společnosti Blue Origin.

Poprvé kosmická loď New Shephard odstartovala ze základny v Texasu v 20. července tohoto roku. Mezi lidmi na palubě byl právě majitel společnosti Blue Origin Jeff Bezos. S ním letěl také jeho bratr Mark, 82letá americká pilotka Wally Funková a 18letý nizozemský student Oliver Daemen.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz