Ekonomika

Energie zdražují po celém světě. EU i Česko mají návrhy, jak lidem pomoci

Zdražení energií řeší celý svět. Podle odborníků je to způsobeno jejich nedostatkem i chaosem na trhu. Evropská unie hovoří o krizi, kvůli které nemusí mít někteří lidé na topení dostatek financí. Státy EU by prý mohly snížit daně a ohroženým rodinám část nákladů proplácet. Snížení cen úřady neočekávají přinejmenším do jara příštího roku.

Se zvyšováním cen plynu, elektřiny nebo benzinu bojuje celá Evropa. "Ceny plynu v říjnu překonaly všechny rekordy. Ceny elektřiny zase za prvních devět měsíců letošního roku stouply o 200 procent," uvedla eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová. Podle Evropské komise se sníží nejdříve na jaře příštího roku.

Lidé po celé Evropě nemusí mít dostatek peněz ani na topení. Podle EU by mohlo pomoci dočasné snížení daní nebo daňové slevy. Brusel upozorňuje, že státy EU mají k dispozici v přepočtu zhruba 660 miliard korun z prodeje emisních povolenek.

"Státy mohou ohroženým rodinám pomoci i přímo. Mohou jim třeba doplácet dlužné částky nebo vydávat různé vouchery," popsala Simsonová.

Související obsah

​Česká vláda chce kompenzaci v podobě částky, kterou lidé platí na podporu obnovitelných zdrojů. Mělo by jít o 1500 korun včetně DPH pro domácnosti, kterých se dotkne zdražování energií. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce ale jít ještě dál. "Máme možnost snížení DPH z 21 % na 0 %, a to je samozřejmě zákon. A já chci, aby vláda tenhle zákon projednala," řekl Babiš.

Úplné zrušení daně z přidané hodnoty ale Evropská komise nepodpořila. Česko by v případě jeho uplatnění porušilo daňová pravidla jednotného unijního trhu, za což by mu hrozil postih.

Většinu plynu do Evropy dodává Rusko. Německu by mohl pomoci nově otevřený plynovod Nord Stream 2, který ale podle kritiků ještě zvyšuje energetickou závislost Evropy na Rusku. Představitelé unie vidí budoucnost v zelené energii, která zatím tvoří jen zhruba 20 % spotřeby.

"Ceny obnovitelných energií jsou v posledních letech stabilní. Jediným řešením krize je Green Deal a rychlý přechod na obnovitelné zdroje," uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Související obsah

​Ani ty ale nemusí být spolehlivé, důkazem je Velká Británie. K vysokým cenám plynu se tam přidal výpadek větrných elektráren kvůli nedostatku větru. Na ostrovech situaci vyřešili tak, že znovu spustili uzavřené uhelné elektrárny.

Evropská unie řeší i spor ohledně jaderné energie, která tvoří zhruba 25 % elektřiny. Francie, Česko a dalších osm zemí unie by ji chtělo formálně uznat jako zelený zdroj. Proti jádru ale jiné státy pod vedením Německa ostře vystupují.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Píše se na Deník.cz