Koronavirus

Covid na Vysočině zavřel téměř celou školu. Mezi dětmi řádí i na jihu Čech

Sílící epidemie covidu se výrazně dotýká fungování škol. Na jihu Čech, kde je aktuálně nejhorší situace, přibylo ve školách jen za středu 53 nakažených. Podle hygieniků se virus šíří nejvíce právě mezi žáky a studenty, a to nejen v Jihočeském kraji. Na Pelhřimovsku covid zavřel téměř celou školu, do karantény muselo nastoupit hned 14 tříd.

S postupujícím podzimem přituhuje, a to nejen, co se týče teplot. Zhoršující se epidemická situace dopadá i na ty nejmladší z nás. Podle hygieniků Jihočeského kraje se covid aktuálně šíří nejvíce mezi žáky a studenty do 26 let. Výrazně zasaženi jsou i lidé od 25 do 54 let. Jedná se tedy o věkové skupiny, které jsou nejméně proočkované.

Jihočeský okres České Budějovice je v současné chvíli nejpostiženějším v rámci celé republiky. Na 100 tisíc obyvatel zde připadá 183 nakažených. A jenom ve školách mezi dětmi a studenty bylo za středu odhaleno 53 nových případů.

Podívejte se na reportáž o situaci na jihu Čech:

​​Školy ale covid drtí i v jiných regionech. Například v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku virus poslal do karantény 14 tříd na tamní základní škole. Téměř celá škola je tak ochromená, s výjimkou některých tříd zejména na prvním stupni.

V karanténě je zhruba 350 dětí, které teď budou postupně docházet na testy. Do té doby se výuka přesouvá do virtuálního prostoru. Výjimku z karantény a distanční výuky mají žáci, kteří jsou plně očkovaní.

Do karantény musel nastoupit i personál školy. Covid se prokázal již u devíti z nich. Nejprve se šířil mezi učiteli, posléze se ale nakazili i další zaměstnanci.

Související obsah

​Ve Zlínském kraji je aktuálně v karanténě 73 tříd z celkem 62 základních a středních škol. V Moravskoslezském kraji hygienici registrovali začátkem tohoto týdne přes 170 uzavřených tříd.

Představitelé krajů pro oblast školství nicméně upozorňují na to, že krajské hygienické stanice postupují nejednotně, což ve školách vyvolává zmatek a nejistotu.

"Považuji za nutné, aby se karanténa nařizovala opravdu jen v nejnutnějších a opodstatněných případech. Zároveň ředitelé musí dostat jasné úřední rozhodnutí, jak mají postupovat, které žáky mají poslat do karantény a na jak dlouho,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz