Naše Česko

Muži spotřebují více vody při mytí nádobí než ženy, ukazuje průzkum

Muži spotřebují více vody při mytí nádobí než ženy, ukazuje průzkum

Voda a její spotřeba v domácnostech je momentálně jedním z důležitých témat i z hlediska začínající energetické krize. Ne všichni ale k problematice přistupují stejně. Podle nedávného průzkumu ženy vnímají plýtvání vodou jako problém více než muži a při mytí nádobí spotřebovávají v průměru téměř o desetinu vody méně.

Rozdíly mezi pohlavími jsou patrné už u povědomí lidí o suchu nebo plýtvání vodou. Průzkum odhalil, že 30 % mužů si nemyslí, že Češi plýtvají vodou, zatímco u žen tento názor sdílí pouhá pětina. 

V domácnostech s myčkou muži o více než 20 % častěji myjí nádobí v ruce namísto vložení do myčky a při mytí nádobí spotřebovávají téměř o desetinu vody více než ženy. 

"V České republice je přes 1,3 milionu lidí, kteří stále předmývají nádobí před vložením do myčky. Podle našich výpočtů ročně dohromady vyplýtvají vodu v astronomickém objemu 3,8 miliardy litrů, což by naplnilo největší přírodní jezero v Česku, Černé jezero," říká Lukáš Klimek, manažer společnosti Reckitt, která vyrábí tablety do myčky Finish.

Související obsah

​"Řada studií potvrzuje, že důraz na ekologicky šetrné chování kladou častěji ženy než muži. To ovšem neznamená, že muži o ochraně životního prostředí nepřemýšlejí," říká Yvonna Gaillyová z Ekologického institutu ZO ČSOP Veronica.

Odbornice radí, aby se lidé kromě lepšího hospodaření s vodou věnovali i nakupování věcí, které poté neputují nespotřebované do koše, nebo používání chemických prostředků při uklízení, praní či mytí nádobí pouze v potřebné míře.

"V případě mytí nádobí je důležité postarat se o to, abychom zbytky jídel bezmyšlenkovitě nespláchli do dřezu. Je to totiž nejen plýtvání vodou, ale i její znečištění. Nabízí se talíř setřít chlebem, hrnec stěrkou, mastné zbytky papírem, který patří do tříděného biologického odpadu,“ doplňuje Yvonna Gaillyová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz