Naše Česko

V Brně očkují už i stromy. Jedna vakcína vyjde až na dva tisíce

V brněnských parcích začali specialisté očkovat kaštany. Zkouší tak kromě klasické jarní ochrany nově i podzimní. Důvodem je přemnožená klíněnka, která stromy oslabuje.

Statné kaštany v posledních letech začal trápit kromě sucha i další nepřítel. "Trpí na broučka klíněnku jírovcovou, což je jeden z největších škůdců těchto stromů, a ten strom následně velmi trpí," nastínila Kateřina Novotná, Správce zeleně Veřejná zeleň Brno.

"Odchází mu postupně listová plocha a velmi často, už v době, kdy ostatní stromy mají ještě listy, a jsou schopny přijímat živiny tak jírovce už vlastně vypadají jako v zimě," doplnila Novotná. 

Související obsah

​Napadané stromy pak umírají dříve. I proto se v Brně rozhodli, že kaštany, které se normálně očkují na jaře, zkusí naočkovat i na podzim. Jedná se jednoduchý proces, kdy se do navrtaných děr u kmenu aplikuje speciální vakcína, která by měla klíněnky odpudit.

"V letošním roce máme v plánu naočkovat asi tak 200 stromů a očkování jednoho stromu záleží na velikosti vychází mezi 800 až 2000 korun," uvedla Novotná.

Jen v brněnských parcích je až tisíc vzrostlých kaštanů. Pokud by tedy v Brně chtěli naočkovat všechny, stálo by to správu zeleně až dva miliony korun.

Radim Bánovský, ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Píše se na Deník.cz