Domácí

Žena chce stavět v památkové zóně. Úřad je proti, ombudsman za ní stojí

Žena chce stavět v památkové zóně. Úřad je proti, ombudsman za ní stojí
Zdroj: Profimedia

Spor ohledně využití ochranného pásma pro výstavbu se rozhořel mezi ministerstvem kultury a ombudsmanem. Na ombudsmana se obrátila žena, která si chtěla na zahradě postavit drobnou stavbu, ministerstvo jí to ale zatrhlo. Přitom se ale v okolí plánované stavby dle ombudsmana nachází velké množství podobných budov.

Na ombudsmana se obrátila majitelka pozemku poblíž kulturních památek v Olomouci a okolí. Žena totiž již dříve žádala ministerstvo kultury o posouzení změny ochranného pásma, aby si na pozemku mohla postavit malou stavbu pro rekreaci. Jenže úředníci ji několikrát odmítli. Žádala proto vysvětlení, jak může nová stavba mezi již postavenými domy v ochranném pásmu vadit.

"Pozemek stěžovatelky je prakticky zcela obklopený různými typy staveb. Ty vznikly buď na základě výjimek z ochranného pásma, nebo na základě povolení. Některé byly postavené dokonce bez povolení, aniž by příslušné správní orgány zajistily jejich odstranění. Pozemek ve vlastnictví stěžovatelky se, podle mého soudu, rozhodně nenachází ve volné krajině, ale naopak v chaoticky zastavěném území," shrnul ombudsman Stanislav Křeček zjištění z návštěvy okolí bývalého kláštera.

Na snímcích níže se můžete podívat na mapu obou ochranných pásem:

Zdroj: NPÚ
Zdroj: NPÚ

​Úředníci z ministerstva pak vyzvali olomoucký magistrát, aby nechal jednu ze staveb odstranit. To ale podle ombudsmana na celkovém stavu nic nemění, protože podobných budov je tam povícero.

Ministerstvo dle vyjádření zaslaného redakci TN.cz na místo poslalo svého člověka, aby vše vyšetřil. Problémem se úřad zabývá od roku 2019. "Po uvážení všech skutečností ministerstvo opakovaně došlo k závěru, že navržená předkládaná změna je výrazně v rozporu s podmínkami prohlášeného ochranného pásma, a opakovaně uvádělo, že v případě odsouhlasení této změny by došlo k poškození kulturních hodnot v daném místě. Tyto chráněné kulturní hodnoty jsou stále jednoznačně definovatelné a je nezbytné je dalšími přístupy ke koncepci lokality posilovat," uvedla mluvčí ministerstva Petra Hrušová.

Související obsah

​"Fakt, že v současné době řada staveb podmínky ochranného pásma nerespektuje a narušuje hodnoty daného území, nezakládá legitimní očekávání ostatních subjektů, aby se dopouštěly stejného protiprávního jednání v území, což vyplývá z judikatury. Pokud by v tomto případě ministerstvo jednalo jinak, dopustilo by se protiprávního jednání," dodala Hrušová. Poukázala také na to, že žena pozemky koupila až v době, kdy památková omezení již platila.

Celé vyjádření ministerstva kultury si můžete přečíst níže:

Vyjádření Ministerstva kultury ČR

Typ souboru:pdf Velikost: 161.97 kB

​Podle ombudsmana ale nikdo z ministerstva na místě nebyl. "Trvám na tom, že kdyby mohla stěžovatelka přímo na místě ozřejmit důvody svého podnětu a nesouhlasu se stanoviskem ministerstva, nepochybně by to přispělo ke zlepšení komunikace mezi stěžovatelkou a ministerstvem a zvýšení její důvěry v objektivní posouzení věci," míní Křeček.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz