Naše Česko

Stromy v centru Ústí nad Labem umírají. Firma je zasadila i s obaly

Desítky umírajících stromů bude muset nechat pokácet ústecký magistrát přímo na náměstí v centru města. Stavební firma je totiž při rekonstrukci náměstí zasadila do stavební suti a nesundala z nich ani přepravní obaly. Podle odborníka je zázrak, že stromy přežily výsadbu, a dokonce ještě několik let rostly. Teď ale začaly usychat.

V aleji na hlavním náměstí v centru Ústí nad Labem začaly usychat stromy. A když se dendroložka pustila do zjišťování, proč umírají, nestačila se divit. Dvacet let nerostly v hlíně, ale ve stavební suti, a navíc jim z kořenů nesundali ani obaly.

"V té výsadbové jámě není žádný substrát, je tam štěrk, vrstvy původní zástavby, zbytky stavební suti a jenom minimum hlíny, ze které mohou růst. Kořenový val byl zabalen v nerozložitelné plachetce, ta nebyla odstraněna," popsala dendroložka Jitka Nováková.

Související obsah

​Náměstí prošlo před 20 lety obří rekonstrukcí za 170 milionů korun. Součástí byla výsadba nových stromů. Jen za to se utratily statisíce korun.

Teď se ale budou muset stromy pokácet a vysadit nové, včetně vyhloubení pořádné jámy, odstranění suti a navezení nové hlíny. Náklady město odhaduje nejméně na půl milionu.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel Jaroslav Hanuš, režisér seriálu Život na zámku

Dlouhodobým zdravotním problémům ve čtvrtek ráno podlehl režisér Jaroslav Hanuš. Bylo mu 70 let. Jeho nejznámějším počinem je seriál Život na zámku v hlavní roli s Tomášem Töpferem, podepsán byl i pod seriály Šípková Růženka nebo Náměstíčko.

Krátká zpráva

Sebastian Kurz definitivně končí v politice

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se podle listu Kronen Zeitung rozhodl definitivně skončit v politice. V čele rakouské vlády poprvé stanul v roce 2017 coby vůbec nejmladší premiér na světě, bylo mu 31 let. V říjnu letošního roku musel rezignovat kvůli aféře se zmanipulovanými předvolebními průzkumy. Kurz se ale už do křesla kancléře nebude chtít vrátit. Podle listu Kronen Zeitung rozhodlo i to, že se mu narodil syn. V čele rakouských lidovců Kurze nahradí ministr vnitra Karl Nehammer.

Krátká zpráva

První případ omikronu hlásí i Spojené státy

USA jsou další zemí, kde byla potvrzena nákaza novou mutací koronaviru omikron. Nakaženým je plně očkovaný cestovatel, který se do Kalifornie vrátil z Jižní Afriky.

Píše se na Deník.cz