OBCHODNÍ SDĚLENÍ – Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah

Udržitelné potraviny ze cvrčků? Poznejte prvního Zeleného hrdinu

Nová celoroční kampaň Komerční banky - Zelený hrdina poukazuje na to, že udržitelnou budoucnost má v rukách každý z nás.

Ve spolupráci s televizí Nova postupně představíme dvanáct hrdinů, jejichž příběhy mohou inspirovat a možná i překvapit cestami, na které se pro blaho planety lze vydat. Ve středu 20. října jako první poznáme jednoho ze zakladatelů firmy SENS Foods CZ, která je výrobcem udržitelných potravin se cvrččím proteinem a zároveň i klientem banky. Začínáme hned ráno ve Snídani s Novou, poté jejich příběh představíme i v pořadech Rady ptáka Loskutáka a Víkendu. Další informace o projektu Zelený hrdina najdete na stránce kb.cz/zelenyhrdina.cz a platformě televize Nova Naše Česko.

Cvrččí zajímavosti
Na produkci stejného množství bílkovin jako má konvenční maso potřebují cvrčci minimální množství přírodních zdrojů - oproti hovězímu 12x méně krmiva, 15x méně půdy, 2000x méně vody a 100x méně CO2. A bez zajímavosti není ani fakt, že minimalizují riziko vzniku pandemií. Jsou člověku tak vzdálení, že nemohou přenášet nemoci mutující na člověka jako SARS, MERS, prasečí chřipka nebo COVID-19. Na jejich chov navíc nejsou používána antibiotika, díky čemuž nepřispívají k riziku vzniku superbakterií.

Věděli jste, že cvrčci jsou zdrojem stejně kvalitních bílkovin jako nejlepší hovězí? Zároveň obsahují více zdravých tuků omega 3 než losos, prospěšnou vlákninu chitin a mikroživiny jako vstřebatelné železo, vápník, zinek nebo vitamín B12? Právě toho se rozhodla využít společnost SENS Foods CZ, která postavila největší cvrččí farmu na světě, kde produkují udržitelný cvrččí protein. Z něj pak vyrábí třeba proteinové tyčinky s arašídovým máslem nebo bezlepkové těstoviny a další produkty. „Chceme víc než jen sázet stromy za vlastní karbonovou stopu nebo tvrdit, že papírové tašky zachrání planetu. Pro nás je udržitelnost o změně systému,“ uvádí společnost na svých stránkách.

Naše vize? Náhrada masa

Společenský dopad SENS Foods CZ spočívá ve zrychlení přechodu na udržitelnou stravu prostřednictvím rozšíření využití proteinu z cvrčků. Produkty této firmy lze dnes najít v regálech obchodů v České republice, Německu nebo Japonsku. Samotnou cvrččí mouku jako surovinu pak společnost nabízí po celém světě dalším firmám za nejnižší cenu na trhu s cílem rozšířit povědomí o tomto proteinu. A úspěšně se jí to daří, o čem svědčí zájem médií v mnoha zemích, včetně Japonska. S jedním z jednatelů společnosti Radkem Huškem jsme si povídali také my.

V podnikání je vždy stěžejní první impuls, jaký byl ten Váš?

Cvrččí protein není náš nápad, vědci jeho konzumaci doporučují již po desetiletí. Nám se tato myšlenka zdála skvělá, a když jsme viděli, že nikde v obchodech výrobky s hmyzím proteinem neprodávají, chopili jsme se výzvy a šli do toho.

Jaké byly nejtěžší okamžiky v historii Vaší firmy?

Problémy vyvstávají každý měsíc a je to především způsobené tím, že děláme úplně novou věc, a navíc máme farmu v Thajsku. Každá překážka jde ale překonat, to je na tom vlastně i ta zábava.

Vysvětlíte nám, co cvrččí protein je?
Jsou to vlastně cvrčci namletí na prášek, který nemá žádnou výraznou chuť. Dá se přidat do normálních produktů, které znáte, a tím docílit toho, že jsou mnohem výživnější. Obsahuje mnoho bílkovin, mikroživin, vápník, železo nebo vitamín B12, a zároveň má minimální dopad na planetu.

Jaký je přístup zákazníků k výrobkům ze cvrččího proteinu?

My jsme cvrččí protein vnímali hlavně jako skvělý zdroj bílkovin. Mysleli jsme si, že když lidem nabídneme naše produkty a představíme jejich příběh, budou všichni nadšení jako my, což se samozřejmě nestalo. Momentálně máme zákazníky především mezi sportovci, kteří vnímají svůj příjem bílkovin a zároveň se snaží žít udržitelně.

Proč jste se rozhodli pro výstavbu farmy právě v Thajsku?

Legislativně nešla farma umístit do České republiky, proto jsme pilotní cvrččí farmu postavili v Thajsku, kde jsou jiné životní podmínky, a především know-how, takže jsme nestavěli nic na zelené louce. Naší vizí je, že farmy budou více lokální, budou blíže místu spotřeby, a odpadnou tak i vícenáklady na přepravu.

Jaké množství cvrčků je momentálně na farmě a čím je krmíte?

Na naší cvrččí farmě používáme tzv. vertikální způsob farmaření. Momentálně chováme asi 50 milionů cvrčků v přepravkách vyskládaných až do šestimetrové výšky. Dostávají speciální stravu obohacenou o vitamíny, ale bez antibiotik a ostatních chemických přísad. Cvrčkům je možné dávat druhotný odpad, který by člověk sám pro sebe již nevyužil - například odpad z rýže, a ten dokážou přetvořit v plnohodnotný protein. To je vlastně definice cirkulární ekonomiky.   

Jaké jsou plány firmy do budoucna?

Naší vizí je pracovat na náhradě masa, takže cvrččí protein v prášku je pro nás takový první krok. Do budoucna se chceme soustředit i na ostatní produkty, které lze z proteinu vyrobit, jako jsou kvalitní burgery, které nebudou z různých ingrediencí, ale pouze z té hlavní, v prémiové kvalitě, a přitom zůstanou velmi chutné. 

Kterou jednu konkrétní věc může každý udělat pro lepší budoucnost?

Vnímám, že spotřeba masa má dopad na budoucnost, budeme ho muset jíst méně, a proto se snažím nahradit ve stravě maso za jinou bílkovinu. Považuji se za flexitariána, znamená to, že maso jím, ale umím ho nahradit i jinou formou. Každý bychom se již teď měli zamyslet nad tím, co konzumujeme a jaká je cesta, kterou se chceme vydat.

Pokud byste byl bankou, investoval byste do vašeho podnikání?

Jasně! A to z toho důvodu, že celý tento byznys, tento trend je smysluplný a má velkou budoucnost.

Jak by měly banky nebo velké společnosti podporovat udržitelnou budoucnost?

Banky by měly určitě podporovat zelené hrdiny, zároveň by si ale měly hlídat, koho podporují, protože se často můžeme setkat s tzv. greenwashingem, kdy někteří podnikatelé spíše upřednostňují zisky před dopadem na životní prostředí.

Komerční článek
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

"Dle dosavadních zjištění je ‘téměř jisté‘, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější," prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě varianty omikron před těžkou formou onemocnění.

Píše se na Deník.cz