Domácí

Tři scénáře Vondráčkovy návštěvy. V každém někdo pochybil

Mlčení hradní kanceláře o stavu prezidenta jen nahrává dalším spekulacím. A nepomohlo ani vystoupení manželky Miloše Zemana, nebo návštěva předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) bez vědomí ošetřujícího lékaře. V tomto případě mohlo být pochybení jak na straně prezidentových spolupracovníků, tak i nemocnice. Média i veřejnost tak zajímá například i to, zda Vondráček nevnikl do pokoje přes protesty zdravotníků, nebo jestli tam vůbec byl a zda je o prezidenta skutečně dobře postaráno.

Variant, jak návštěva Vondráčka u prezidenta skutečně probíhala, je nespočet. Každá ale znamená něčí pochybení.

Vondráček u prezidenta byl bez vědomí personálu a lékařů

Ať už má pacient jakékoliv postavení, tak pravidla v nemocnici pro něj platí stejná jako pro běžné smrtelníky. A to i co se týče návštěv. "Nejdříve to vždycky musí schválit ošetřující lékař, protože ten rozhoduje, zda je návštěva pro pacienta vhodná. Teprve potom návštěva může přijít. Když přijde, tak se hlásí u sester. Sestra nejdřív ověří, kdo přichází. To znamená, že se jí musí návštěva prokázat," popsala Šárka Gregorová, která pracuje jako sestra na oddělení intenzivní medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Na tom se shodnou i další nemocnice. "Na jakémkoliv pracovišti JIP v rámci naší nemocnice není možné, aby pacienta někdo navštívil bez vědomí ošetřujícího personálu. Na taková pracoviště není volný přístup," uvedla mluvčí nemocnice Na Bulovce Eva Libingerová. 

Související obsah

​Oddělení intenzivní medicíny jsou navíc velmi dobře zabezpečená. Každý vchod je na vstupní kartičku a jednotlivé pokoje 24 hodin denně hlídají zdravotní sestry. "Pacienti jsou pod neustálým dohledem. Nedovedu si představit, že by tam někdo pronikl," popsal poslanec a lékař Tom Phillipp (SPOLU za KDU- ČSL).

Vondráček u prezidenta byl s vědomím personálu a lékařů

V pátek se média dozvěděla, že ošetřující lékař o Vondráčkovi nevěděl, ale někdo z personálu ho vpustil na oddělení. "Představte si, že u vás leží VIP pacient, prezident republiky, který projeví toto přání a pan kancléř tuto návštěvu přivede," dodal Phillipp.

Pokud personál návštěvu k prezidentovi pustil, znamená to jeho pochybení. "Samozřejmě jsou situace, kdy personál nedokáže říct vysoce postavenému člověku ne. To je špatně, protože by měl k tomu pacientovi mít přístup jen ten, kdo je k tomu určený," řekl poslanec a lékař Jan Mašek (ANO).

Vondráček u prezidenta vůbec nebyl

I tato možnost existuje. Pravost prezidentova podpisu bude ověřovat policie a fotografii ze setkání nikdo neviděl. Že návštěva proběhla, ale nezpochybnila nemocnice. Nic z toho bychom ale nemuseli řešit, kdyby Pražský hrad o zdravotním stavu prezidenta veřejnost informoval. "Tohle by se v demokratických zemí s dobrou demokratickou kulturou stát nemělo," myslí si etik a filozof David Černý.

Jaké jsou názor lidí na situaci kolem prezidenta Miloše Zemana? Podívejte se:

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz