Domácí

Zeman není v dobrých rukách, varoval Vystrčil. Poslal dopis do ÚVN

Stav prezidenta Miloše Zemana zůstává i nadále nejasný. Kritika kvůli tomu míří hlavně na Kancelář prezidenta republiky (KPR), která odmítá poskytnout požadované informace. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) proto požádal o informace přímo nemocnici, ve které Zeman leží. Zkritizoval také lidi ze Zemanova okolí, kteří mu podle něj neposkytují dobrou péči.

Prezident Miloš Zeman je od neděle hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze. Veřejnost je o jeho stavu informována jen minimálně. Stále například není jasné, zda je prezident vůbec schopný vykonávat svou funkci. Kancelář prezidenta neinformovala ani o tom, jak dlouho bude prezident v nemocnici nebo na lůžku JIP. 

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na žádost organizačního výboru už před několika dny požádal Pražský hrad o prognózu jeho způsobilosti vykonávat úřad prezidenta. 

"Protože jsme do pátku odpověď neobdrželi, tak jsem dnes odeslal řediteli ÚVN Miroslavovi Zavoralovi dopis, ve kterém se táži nemocnice a pana profesora, jak to s panem prezidentem je. Zda je schopen vykonávat svůj úřad. Nechceme, aby bylo porušováno lékařské tajemství. Zajímá nás, zda je schopen vykonávat svůj úřad," řekl Vystrčil. 

Vystrčil také naznačil, že Kancelář prezidenta republiky neposkytuje Zemanovi dobrou péči. "Pan prezident není v dobrých rukou, pokud se bavíme o Kanceláři prezidenta republiky. Jak jsem ho poznal, tak jsem přesvědčen, že minimálně některé věci by neschválil nebo by s nimi nesouhlasil," uvedl Vystrčil. Dodal, že si není jistý, že KPR se Zemanem všechny kroky konzultuje.

Související obsah

"Je namístě, aby Kancelář prezidenta republiky skončila se svou prapodivnou stínohrou a podala jasné informace," dodal místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN).

Senát je podle něj připraven situaci řešit ve spolupráci s Poslaneckou sněmovnou. V případě aktivace článku 66 Ústavy je podle Vystrčila důležité zmínit, že slouží i k ochraně prezidenta. Miloš Zeman by podle Vystrčila o svou funkci nepřišel, ale získal by čas na léčení.

Do 8. listopadu, kdy se bude konat ustavující schůze Poslanecké sněmovny, ale podle Senátu není nutné činit žádné velké kroky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz