Domácí

Zima nebo vedro, malé děti musí na pohotovost v nemocnici čekat venku

Zima nebo vedro, malé děti musí na pohotovost v nemocnici čekat venku
Zdroj: Václav Hnilička |

Už déle než rok a půl musí na lékařskou pohotovostní službu u Thomayerovy nemocnice čekat lidé venku před budovou, nehledě na počasí. Podle vyjádření nemocnice případné stavební úpravy komplikuje to, že jsou areál chráněnou památkou.

Na nepříznivou situaci, která trvá již déle než rok v areálu Thomayerovy nemocnice v Praze, upozornil redakci TN.cz jeden ze čtenářů. Dospělí i děti, kteří míří na lékařskou pohotovostní službu, musí už od loňského března čekat venku, nehledě na počasí.

"Jsem strejda a prastrýc, s tříletým dítětem tam čekal hodinu a půl v době, kdy bylo 12 stupňů, a mžilo. Vyšetření jednoho dítěte trvá průměrně 15 minut, když to jde dobře. Když to jde blbě, tak je tam i 20 minut, takže když máte před sebou tři lidi, tak čekáte hodinu," popsal Václav Hnilička.

"V létě jsem tam byl dvakrát s neteří, která měla teplotu 38,5 stupně Celsia, byla dehydratovaná a na sluníčku bylo kolem 40 stupňů. Bylo úplně parné letní počasí. Za mnou byl člověk, který tam byl s 2,5letým dítětem, které mělo už dva dny střevní problémy, nepilo a nejedlo. My jsme čekali 80 minut, oni čekali plus těch dalších 15," dodal.

Lidé musí čekat venku, podívejte se na fotky z místa:

​Problémem je také to, že kolem hloučků lidí čekajících před pohotovostí projíždí auta, pohotovost je totiž umístěná u hlavní cesty do nemocnice. Pro lidi navíc není podle Hniličky připravený žádný pořadníkový systém, kdy by si třeba brali z přístroje lístky s číslem. Kdo tak odejde z fronty, má smůlu. Což je nepříjemné hlavně v případě, když někdo potřebuje na toaletu nebo si koupit něco k pití.

Lékařská pohotovostní služba není provozovaná Thomayerovou nemocnicí, ta jen prostory pronajímá. "Prostorové možnosti mají svou danou kapacitu a nelze je stavebně, ani jiným způsobem rozšiřovat. Kromě pohotovostní služby jsou tyto prostory využívány i pro očkování proti covidu-19 a své pracoviště má zde také naše Centrum očkovací a cestovní medicíny," uvedl mluvčí nemocnice Petr Sulek.

Související obsah

​"Naše nemocnice navíc spadá mezi chráněné kulturní památky a jakýkoliv stavební zásah do budovy musí být nejdříve odsouhlasen ze strany památkářů. To do značné míry komplikuje jakékoliv stavební či jiné změny, které by se daly zde realizovat. Dále je nutné dodržovat veškerá protiepidemiologická a hygienická opatření, která se týkají pohybu osob ve vnitřních prostorách nemocnice," doplnil Sulek.

Nicméně jisté změny jsou už v plánu. "V současné době plánujeme vybavit místnosti určené pro pohotovostní službu především čističkami vzduchu včetně dalších protiepidemiologických pomůcek tak, aby v čekárně mohlo být více pacientů najednou a nemuseli tak čekat venku. To vše samozřejmě při dodržení všech platných protiepidemiologických opatření v rámci pravidla 3R," přiblížil Sulek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz