Domácí

V nemocnicích přibývá dětí. S nachlazením končí i na JIP

V nemocnicích přibývá dětí. S nachlazením končí i na JIP
Zdroj: profimedia.cz

V posledních týdnech vzrostl počet případů respiračních onemocnění u malých pacientů. Děti jsou hospitalizovány a některé leží i na jednotce intenzivní péče (JIP). Trápí je virové a bakteriální infekce. Některým nemocnicím už ale dochází lůžka.

Za posledních šest týdnů rapidně stoupl počet hospitalizovaných dětí, které trápí respirační onemocnění, konkrétně dolních cest dýchacích, bronchitida nebo virové pneumónie. Lékaři ale postupně zaznamenávají u pacientů i průjmy a zvracení. Informaci uvedl Adam Knesl, tiskový mluvčí Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice.

"Jsou to těžké stavy, které často vyžadují několikadenní hospitalizaci, infuzní terapii nebo i kyslíkovou podporu. To opravdu nejsou stavy, které by se daly léčit doma," varuje Jan Boženský, primář dětského oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice. Také dodává, že 80 až 90 procent hospitalizací vyžaduje intenzivní péči na JIP.

Související obsah

Nárůst se pohybuje ve výši 30 %, což je o třetinu více dětských pacientů než před rokem. V Moravskoslezském kraji už kapacity některých nemocnic nestačí a musí si pacienty přeposílat.

"Naše oddělení má kapacitu 25 lůžek. Od poloviny září opravdu bojujeme o každé lůžko, zaregistrovali jsme signifikantní nárůst hospitalizací, každý den přijímáme osm i více dětí," sdělila Barbara Widenková, primářka dětského oddělení NSP Karviná-Ráj.

Důvodem, proč je rapidně více nemocných dětí, je mimo jiné koronavirus. V období posledních 12 měsíců se děti nepotkávaly tak často jako nyní. "Projevilo se to určitě snížením jejich imunity a hlavně hovoříme o takzvané slizniční imunitě," dodal Petr Dominik, primář zástupce náměstka Dětské nemocnice Brno.

Pacienti bývají často předškoláci. Řada z nich se totiž nakazila od starších sourozenců, kteří rovněž chodí do školy. Je pravděpodobné, že s nadcházejícím chladnějším počasím bude nemocných dětí ještě přibývat.

Podle lékaře už tu s námi bude koronavirus pořád. Podívejte se na celý rozhovor:

Radim Bánovský, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz