Domácí

Proč vypadá Zemanův podpis jinak? Odborníci na písmo odpověděli

Radek Vondráček (ANO) ukázal podpis prezidenta na dokumentu, kterým svolává zasedání Poslanecké sněmovny na 8. listopad. Vzápětí se ovšem objevily spekulace o tom, zda je podpis pravý. Prošetřuje to dokonce státní zastupitelství i policie. Vondráček tvrdí, že existuje fotka od hradního protokoláře Vladimíra Kruliše, jak prezident dokument podepisuje. Ukázat ji však nechtějí.

Prezidentův podpis na dokumentu prezentovaném Vondráčkem okamžitě vyvolal spekulace. "Jsou pochybnosti, jestli pan prezident Zeman je skutečně schopen vykonávat svůj úřad. A kdo případně ta rozhodnutí za něj dělá a podepisuje," uvedl zastupitel Prahy 4 Petr Kutílek (Strana zelených).

Zemanův podpis pod nejnovějším dokumentem se totiž liší od jeho starších autogramů. Sám Vondráček tvrdí, že je to projevem nemoci a také místem, kde se podepisovalo. "Podepisoval to vleže. Ale myslím, že to podepsal pěkně," řekl Radek Vondráček. "Mrzí mě, že je zpochybňováno, jestli jsem vůbec u pana prezidenta byl, mluvil s ním a jestli svolání zasedání vážně podepsal on," dodal. 

Grafologové nemají o pravosti podpisu jasno. "Je těžké soudit, proč je ten podpis jiný. Existují lidé, kteří mají několik druhů podpisů," uvedla grafoložka Zuzana Dobiášová. "Ideální materiál ke zkoumání pro porovnání s tímto sporným podpisem by byly podpisy vyhotovené, co nejblíže vyhotovení toho sporného podpisu," myslí si soudní znalec v oboru písmoznalectví Aleš Čulík.

Související obsah

​Vondráček tvrdí, že prezidenta při podpisu vyfotil hradní šéf protokolu Vladimír Kruliš, který byl v nemocničním pokoji také. Ukázat fotku ale nechtějí. "Fotografie samozřejmě existuje a je otázka, jestli by šla nějakým způsobem alespoň prezentovat. Na druhou stranu, bavíme se o fotografii člověka na lůžku na JIP," řekl Vondráček.

Kvůli pochybnostem okolo Zemanova podpisu na listině o svolání zasedání nově zvolené Poslanecké sněmovny bylo podáno už několik trestních oznámení. "Trestní oznámení se týká trestných činů přisvojení pravomoci úřadu, zneužití pravomoci a padělání či pozměnění úřední listiny. Explicitně zmiňuje pana Vratislava Mynáře, pana Martina Nejedlého a pana Jiřího Ovčáčka," uvedl Kutílek.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz