Domácí

Do Česka se blíží africký mor. Lidé díky tomu nakoupí levné maso

Africký mor prasat je jen 15 kilometrů od českých hranic. Kritická je situace na Liberecku. Úřady s veterináři se už připravují na možné zavlečení nákazy a myslivci se snaží snižovat stavy divokých prasat. Také se začínají vybavovat ochrannými pomůckami.

V severočeských lesích se teď střílí jako o závod. Intenzivním lovem chce Státní veterinární správa (SVS) snížit počet divočáků. Je to prakticky jediný aktuálně možný způsob ochrany před zavlečením nákazy.

A pro lidi je to levný způsob, jak přijít k zdravému masu. Uloveného divočáka si můžete najít třeba přes webovou aplikaci. Vyšetřené prase můžete koupit celé, nebo vám ho myslivci stáhnou, pomohou naporcovat a zabalit.

Maso vychází na 75 korun za kilo. Ulovit divočáka je ale čím dál těžší. Chytrá zvířata změnila své chování kvůli rozrůstajícím se vlčím smečkám. "Více migrují a lov je o hodně těžší. Dneska se s nimi setkáváme hluboko po půlnoci," popsal myslivec Josef Hrdina.

Související obsah

​Veterináři se spolu s úřady na zavlečení nákazy afrického moru prasat v Libereckém kraji připravují. "Může to být otázka dnů. Pozitivní kusy se nachází 15 kilometrů od hranic Libereckého kraje. V této oblasti už neexistují žádné bariéry. Všechno necháme napospas přírodě a jelikož to je velice smrtelné onemocnění, tak se předpokládá, že to tam začne rychle hynout a následně se uhynulé kusy začnou sbírat a likvidovat. Pak by začal platit okamžitý zákaz lovu. Ohnisko se uzavře, zvířata se vybijí nebo nechají vymřít a odborně zlikvidují. Starostové obcí Frýdlantska už dostali výzvu, aby se na nákazu připravili," popsal ředitel Krajské veterinární správy Roman Šebesta. Nemoc člověku neublíží, ale pro domácí prasata je smrtelná, stejně jako pro divočáky.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz