Domácí

Do Česka se blíží africký mor. Lidé díky tomu nakoupí levné maso

Africký mor prasat je jen 15 kilometrů od českých hranic. Kritická je situace na Liberecku. Úřady s veterináři se už připravují na možné zavlečení nákazy a myslivci se snaží snižovat stavy divokých prasat. Také se začínají vybavovat ochrannými pomůckami.

V severočeských lesích se teď střílí jako o závod. Intenzivním lovem chce Státní veterinární správa (SVS) snížit počet divočáků. Je to prakticky jediný aktuálně možný způsob ochrany před zavlečením nákazy.

A pro lidi je to levný způsob, jak přijít k zdravému masu. Uloveného divočáka si můžete najít třeba přes webovou aplikaci. Vyšetřené prase můžete koupit celé, nebo vám ho myslivci stáhnou, pomohou naporcovat a zabalit.

Maso vychází na 75 korun za kilo. Ulovit divočáka je ale čím dál těžší. Chytrá zvířata změnila své chování kvůli rozrůstajícím se vlčím smečkám. "Více migrují a lov je o hodně těžší. Dneska se s nimi setkáváme hluboko po půlnoci," popsal myslivec Josef Hrdina.

Související obsah

​Veterináři se spolu s úřady na zavlečení nákazy afrického moru prasat v Libereckém kraji připravují. "Může to být otázka dnů. Pozitivní kusy se nachází 15 kilometrů od hranic Libereckého kraje. V této oblasti už neexistují žádné bariéry. Všechno necháme napospas přírodě a jelikož to je velice smrtelné onemocnění, tak se předpokládá, že to tam začne rychle hynout a následně se uhynulé kusy začnou sbírat a likvidovat. Pak by začal platit okamžitý zákaz lovu. Ohnisko se uzavře, zvířata se vybijí nebo nechají vymřít a odborně zlikvidují. Starostové obcí Frýdlantska už dostali výzvu, aby se na nákazu připravili," popsal ředitel Krajské veterinární správy Roman Šebesta. Nemoc člověku neublíží, ale pro domácí prasata je smrtelná, stejně jako pro divočáky.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz