Zajímavosti

Unikátní dukát z Prahy předčil očekávání. Nový majitel za něj dal miliony

Unikátní dukát z Prahy předčil očekávání. Nový majitel za něj dal miliony
Zdroj: Macho & Chlapovič

Pražský dukát Karla Egona I. z Fürstenbergu, který byl vyražený ze zlata největšího zlatého pokladu v Evropě, se v pátek podařilo vydražit za více než dva miliony korun. Vyvolávací cena byla přitom asi 250 tisíc.

Unikátní zlatá mince o váze asi 3,5 gramu přilákala na páteční aukci společnosti Macho & Chlapovič velký zájem. Dukát s podobiznou Karla Egona I. z Fürstenbergu pochází totiž z největšího zlatého pokladu, jaký se kdy podařilo v Evropě najít. Takzvaný podmokelský poklad, objevený na Rokycansku, se skládal z tisíců zlatých mincí o celkové váze asi 50 kilo.

Dukát z konce 18. století měl vyvolávací cenu 10 tisíc eur, tedy asi 250 tisíc korun, odklepnutá cena ale dosáhla výše 82 500 eur, což je téměř 2,1 milionu korun. Výherce dražby ale ještě musí navíc zaplatit aukční přirážku ve výši 20 procent, což je dalších více než 400 tisíc korun. "Prodejní cena dvojnásobně předčila očekávání," uvedl aukční dům po dražbě.

Dukát Karla Egona I. z Fürstenbergu:

Zdroj: Macho &amp

Související obsah

​Jen o něco menší nárůst ceny se povedl i u další vzácné mince, a to u dukátu z roku 1631, na němž je vyobrazený Albrecht z Valdštejna. Platidlo vyražené v Jičíně vyskočilo z 20 tisíc eur, což je zhruba půl milionu korun, na 80 tisíc eur, v přepočtu asi dva miliony korun.

Dukát Albrechta z Valdštejna:

Zdroj: Macho &amp

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sebastian Kurz definitivně končí v politice

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se podle listu Kronen Zeitung rozhodl definitivně skončit v politice. V čele rakouské vlády poprvé stanul v roce 2017 coby vůbec nejmladší premiér na světě, bylo mu 31 let. V říjnu letošního roku musel rezignovat kvůli aféře se zmanipulovanými předvolebními průzkumy. Kurz se ale už do křesla kancléře nebude chtít vrátit. Podle listu Kronen Zeitung rozhodlo i to, že se mu narodil syn. V čele rakouských lidovců Kurze nahradí ministr vnitra Karl Nehammer.

Krátká zpráva

První případ omikronu hlásí i Spojené státy

USA jsou další zemí, kde byla potvrzena nákaza novou mutací koronaviru omikron. Nakaženým je plně očkovaný cestovatel, který se do Kalifornie vrátil z Jižní Afriky.

Píše se na Deník.cz