Domácí

Klienti Bohemia Energy jsou zoufalí. Dodavatelé radí, co mají dělat

Zákazníci Bohemia Energy a dalších firem teď mají problém. Takzvaný dodavatel poslední instance (DPI) jim plyn a elektřinu sice dodá, jenže ceny nemusí mít nejvýhodnější. Právě hledání nového dodavatele s přijatelnou cenou teď zaměstnává tisíce lidí.

Pan Jindřich Martínek z Českých Budějovic patří mezi klienty končící společnosti Bohemia Energy. S partnerkou žije v bytě o rozloze 60 metrů čtverečních. "Měsíčně zaplatím 1990 korun, což znamená ročně 23 880 korun," popsal pan Martínek, který používá elektřinu nejen na vaření, ale také na ohřev vody a vytápění. "V tenhle moment mám obavu, že opravdu ty služby budou násobně drahé," bojí se.

Nového dodavatele hledá i pan Karel Plánička, který se pokusil na internetu zjistit cenu, kterou by platil u nového poskytovatele. "Přišel mi i návrh smlouvy. Je to v podstatě troj až čtyřnásobné zdražení oproti stávajícímu stavu," popsal muž. 

Dodavatelé ale upozorňují, že pro klienty společností, které převezmou jako dodavatelé poslední instance na maximálně šest měsíců, ceníky ještě tvoří. I tak ale budou lidé platit víc než dosud.

Související obsah

​"Zákazníci musí počítat s tím, že si připlatí, protože jsme s nimi nepočítali," vysvětlil mluvčí skupiny ČEZ Roman Gazdík. "My nemáme na burze nakoupenou energii dopředu, takže cena dodavatele poslední instance se odvíjí od ceny na burze. Kvůli tomu, že ceny jsou tak veliké, tak je i cena dodavatele poslední instance nepříjemně vysoká," řekl mluvčí PRE Petr Holubec. "Je důležité, aby klienti počkali. My je obešleme s dopisem, kde se dozví, co mají dělat. Teď je důležité, aby vyčkali," dodala mluvčí Innogy Linda Filuszová.

"My budeme klienty v následujících týdnech oslovovat s novou nabídkou. Rozhodně doporučujeme, aby si lidé nového dodavatele vybírali pečlivě. Zároveň bychom chtěli klienty varovat, aby nesedli na lep energošmejdům, kteří se určitě budou snažit nynější situace využít," varovala mluvčí skupiny E.ON Martina Slavíková.

Podle ekonomů se dá očekávat, že v následujících měsících bude cena energií klesat. Odborníci proto doporučují, aby lidé zatím využili DPI a nového dodavatele si začali hledat po Novém roce.

mb, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz