Ekonomika

Elektřina podraží o třetinu, cena plynu poroste ještě víc, varuje šéf ČEZu

Elektřina podraží o třetinu, cena plynu poroste ještě víc, varuje šéf ČEZu
Zdroj: Getty Images, Profimedia

Ceny energií šplhají do závratných výšin a dodavatelé nejsou schopní je udržet na současných cenách. Šéf ČEZu Daniel Beneš nastínil, že plyn podraží od nového roku až o dvě třetiny, elektřina skoro o třetinu.

Ve středu společnost Bohemia Energy oznámila, že končí s dodávkami energií pro český trh. Ostatní dodavatelé bojují s cenami a zdražováním. Mezi nimi je i největší výrobce a zároveň dodavatel elektřiny ČEZ. Generální ředitel Daniel Beneš v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že je situace opravdu dramatická.

Od ledna bude podle Beneše ČEZ zdražovat elektřinu až o třetinu. "Odhadujeme, že na koncové faktuře, kterou dostávají domácnosti, se to může projevit zvýšením řádově o 30 procent oproti letošnímu roku," uvedl generální ředitel ČEZu.

Související obsah

​Důvodem je podle něj například zdražení plynu, které se dotýká i elektřiny, navíc zdražily emisní povolenky a do toho se zvedla ekonomika po covidu, takže po energiích stoupla poptávka.

U plynu je to prý ale mnohem horší. "Nárůst bude ještě vyšší než u elektřiny. Můj odhad je zdražení konečné faktury o polovinu až dvě třetiny," predikuje Beneš.

Související obsah

​Na rozdíl od jiných dodavatelů se ale ČEZ neobává, že by se o své zákazníky nedokázal postarat. "Jsme největší dodavatel elektřiny, neumím si představit, že začneme odmítat nové zákazníky. Postaráme se o každého," slibuje šéf ČEZu.

Na druhou stranu ale Beneš upozorňuje na stres kolem zdražování. "Ceny plynu jsou kvůli hysterii na trhu větší, než by měly být. Jsem přesvědčen, že ceny plynu klesnou," doplňuje Beneš. Pak by také v určitém časovém horizontu mohly začít klesat i ceny elektřiny.

Podívejte se na reportáž o fixaci cen energií:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Izrael jako první země na světě uzavře kvůli omikronu své hranice

Izrael hodlá jako první země světa zakázat úderem nedělní půlnoci vstup všem cizincům kvůli nové mutaci koronaviru omikron. Izraelci vracející se domů budou muset do karantény, včetně těch očkovaných. Vláda vychází z předpokladu, že omikron se už rozšířil do většiny zemí. Nařízení má platit dva týdny, během nichž budou odborníci zjišťovat, jak účinné jsou proti potenciálně nebezpečnější mutaci covidové vakcíny.

Píše se na Deník.cz