Zajímavosti

Vědci se nejvíc bojí asteroidu Bennu. Mohl by narazit do Země

Vědci se nejvíc bojí asteroidu Bennu. Mohl by narazit do Země
Zdroj: Getty Images

Vědci se obávají toho, že by asteroid Bennu mohl dopadnout na Zemi. Podle nich je jedním z nejnebezpečnějších známých asteroidů v naší sluneční soustavě.

Data shromážděná misí NASA OSIRIS-REx pomohla vědcům pochopit asteroid Bennu, ze kterého mají největší obavy. Podle NASA je šance, že asteroid narazí do Země, mnohem vyšší, než se dříve předpokládalo.

"Posláním NASA Planetary Defense je najít a monitorovat asteroidy a komety, které se mohou přiblížit k Zemi a mohou představovat nebezpečí pro naši planetu," řekla Kelly Fast, programová manažerka programu pro pozorování objektů NASA.

Související obsah

​Planetka Bennu se má přiblížit k Zemi v roce 2135. Přestože objekt blízké Země v té době nepředstavuje pro naši planetu nebezpečí, vědci musí během tohoto setkání pochopit jeho přesnou trajektorii, aby mohli předpovědět, jak gravitace Země změní dráhu asteroidu kolem Slunce a ovlivní nebezpečí dopadu na Zemi.

Vědci se totiž obávají toho, že by mohl dopadnout na Zemi do roku 2300. Šance je 1 ku 1750, v přepočtu 0,057 procenta. Přestože je šance, že zasáhne Zemi, velmi malá, zůstává Bennu jedním ze dvou nejnebezpečnějších známých asteroidů v naší sluneční soustavě. Tím druhým je asteroid s názvem 1950 DA.

Podívejte se na reportáž o odběru vzorků z asteroidů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V Praze stahují vakcínu od firmy Johnson & Johnson

Na pražském hlavním nádraží končí možnost nechat se naočkovat jednodávkovou vakcínou Janssen (Johnson & Johnson). Hlavní důvodem je to, že podle odborníků klesá její účinnost už po dvou měsících. Touto vakcínou bylo v Česku naočkováno téměř 400 000 lidí a ministerstvo zdravotnictví všem doporučuje přeočkování jinou vakcínou. V centru se nechávalo bez registrace naočkovat přibližně 600 lidí denně, teď sotva stovka. Od zítřka tak budou na místě aplikovat pouze vakcínu Spikevax (Moderna).

Krátká zpráva

Rohingové žalují Facebook o 150 miliard dolarů

Rohingští uprchlíci zažalovali u kalifornského soudu Facebook o 150 miliard dolarů (přes tři bilióny Kč) za to, že nedokáže zabránit nenávistným projevům, extrémismu a dezinformacím. V jejich důsledku přišly podle žaloby o život statisíce příslušníků této převážně muslimské menšiny v Myanmaru, jejíž diskriminace a vyhánění ze země jsou označovány za genocidu.

Píše se na Deník.cz