Zajímavosti

K Zemi se řítí Bennu: NASA zveřejnila odhad pravděpodobnosti srážky

K Zemi se řítí Bennu: NASA zveřejnila odhad pravděpodobnosti srážky
Zdroj: NASA/Goddard/University of Arizona

Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila přesnější odhady pravděpodobnosti nárazu asteroidu Bennu do Země. Bennu patří mezi dvě vesmírná tělesa s největším nebezpečím střetu se Zemí.

V roce 2135 se asteroid Bennu nebezpečně přiblíží k Zemi. NASA dle svého prohlášení neočekává, že by se jejich oběžné dráhy mohly střetnout, přesto je možné, že gravitační pole Země trajektorii asteroidu ovlivní. I přesto dokázali vědci vypočítat přibližnou pravděpodobnost střetu naší planety s Bennu.


Nejvyšší pravděpodobnost, že čtvrtkilometrový asteroid zasáhne Zemi, je někdy v roce 2300, a to 0,057 procenta. Nejvyšší pravděpodobnost střetu za jediný den nastane podle NASA 24. září 2182, kdy dosáhne hodnoty 0,037 procenta. Stejná pravděpodobnost srážky se Zemí je po celý rok 2200. Další studie udávají, že mezi lety 2175 a 2196 se může objevit několik dalších případných srážek s kumulativní pravděpodobností střetu 0,037 procenta.

Související obsah


NASA k Bennu vyslala sondu OSIRIS-REx, která z něj odebrala vzorky. Ty by se měly zpět na Zem dostat v roce 2023. "Orbitální data z mise OSIRIS-REx nám pomohou lépe vyhodnotit pravděpodobnost dopadu Bennu na Zemi v následujících staletích a naše celkové vědomosti o potenciálně nebezpečných asteroidech," prohlásil profesor na Arizonské univerzitě a jeden z výzkumníků projektu Dante Lauretta.

 
Kromě asteroidu Bennu je v současné době největším nebezpečím pro Zemi asteroid 1950 DA. Ten byl objevený v únoru 1950. Výzkumníci jej pozorovali 17 dní a pak jej na půl století ztratili z dohledu. Původně byl asteroidem s největší šancí zásahu Země, další výpočty ale toto riziko výrazně snížily.

Bennu je pojmenovaný podle posvátného ptáka Bennu, kterého uctívali obyvatelé antického Egypta. Podle Kanadského muzea historie slovo pochází z významu weben, což znamená "povstat" či "zářit". Představoval duši boha Slunce Re, někdy je také spojován s oživením boha Usira. Bennu byl známý také starověkým Řekům, ti jej ale označovali jako Fénixe.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz