Počasí

Obří zátěž pro tělo i psychiku. Počasí tento týden způsobí i bolesti hlavy

V tomto týdnu Česko čekají velké teplotní skoky, změny tlaku vzduchu a po ránu i zhoršené rozptylové podmínky. Ve středu se mají teploty vyšplhat na 21 °C, pak se má ochladit až o deset stupňů. Lidi může mnohem více bolet hlava, klouby a změna počasí může ovlivnit i spánek.

Počasí bude mít v tomto týdnu hravou náladu. Jeden den vysoké teploty, za pár hodin nízké a neustálé změny tlaku. Podle meteoroložky to může ovlivnit i vaše tělo a psychiku. "Zpočátku týdne očekáváme výrazný nárůst teplot. Ve středu budou odpolední teploty kulminovat až na 21 °C. Po čtvrtečním přechodu studené fronty se ochladí až o 10 °C," předpovídá meteoroložka Dagmar Honsová.

Výrazné teplotní skoky budou také ve vyšších vrstvách atmosféry. "Z pondělních 2 až 4 °C, na středečních až 12 °C až na víkendových -5 °C," říká Honsová. Podle ní mají obrovský vliv na každodenní aktivity, pohodu či zdraví, chuť k jídlu, soustředění za volantem, pracovní výkonnost nebo únavu.

Související obsah

​Velké výkyvy teploty vzduchu vždy souvisí se změnami proudění vzduchu. "Nejčastěji, jako v tomto případě, se jedná o změnu teplého jihozápadního proudění na studené severozápadní," nastiňuje Honsová.

V tomto týdnu bude podle ní mít velký vliv proměnlivost počasí na fyzickou a psychickou pohodu. Čekají nás totiž velké teplotní skoky, změny tlaku vzduchu, po ránu zpočátku týdne zhoršené rozptylové podmínky i větrný čtvrtek.

Související obsah

​Působení počasí na lidi je individuální, náhlé změny počasí můžou pocítit i zdraví aktivní lidé stejně jako ti oslabení. "Na každého z nás působí jednotlivé meteorologické prvky odlišně, a to nejen v průběhu jednoho roku, ale i v průběhu celého života," přiblížila Honsová.

​Velký pokles tlaku vzduchu bude citelný zejména v úterý. Projeví se to hlavně u lidí s nízkým krevním tlakem, a to třeba bolestí hlavy, kloubů, malátností a některým lidem se může hůř spát. "Větrný čtvrtek může působit na psychicky labilní jedince. Pociťovat mohou smutek nebo neklid," upozorňuje meteoroložka.

​Ochlazení nejvíce pocítí lidé s termoregulačními potížemi, jako jsou starší generace, lidé se srdečními nemocemi, těhotné ženy či děti. Navíc se zvyšuje riziko nachlazení i u zdravých lidí. Málokdo totiž tak velkou změnu teploty očekává. Lidé by se měli proto hlavně ve čtvrtek vhodně obléknout.

"S výrazným ochlazením většinou přichází i velká oblačnost s deštěm nebo přeháňkami, což negativně působí na psychicky labilní jedince, snížení pracovní výkonnosti, zvýšení únavy. Pocit ospalosti často pociťuje většina z nás," vysvětluje Honsová s tím, že se v týdnu bude zvyšovat index bolesti hlavy. 

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz