Počasí

Zimy budou jiné! Meteorologové řekli, jak se změní počasí v Česku

Zimy se v Evropě budou v příštích dekádách měnit. Sníh v zimě totiž v naší oblasti bude podle vědců neobvyklý. Když už ale jednou za čas bude sněžit, má se jednat o intenzivní vánice. Může za to globální oteplování.

V příštích desítkách let se budou zimy v Evropě měnit. Týká se to i Česka. Vlivem globálního oteplování se dá očekávat, že se u nás sníh stane neobvyklou záležitostí. Když už ale sněžit bude, má jít o velmi intenzivní vánice. Vyplývá to ze studie zveřejněné na portálu severe-weather.eu.

"Co se týče sněžení, globální oteplování má dva opačné vlivy. Zvyšování vlhkosti vzduchu umožňuje intenzivní sníh, zatímco vysoké teploty snižují pravděpodobnost sněžení," píšou vědci. Pravděpodobnost extrémních vánic se tedy zvyšuje i v mírném podnebném pásu.

Podle meteorologů se do roku 2050 dá v Evropě očekávat mnohdy extrémní počasí. Intenzivní vánice by například měly být několikrát silnější, než byly doposud.

Pravděpodobnost normálního sněžení se má snížit o 90 procent. To sněžení, které zůstane, ale bude o pět procentních bodů silnější.

V současnosti je extrémní sněžení nejčastější v oblasti Alp a ve Skandinávii. V průběhu příštích let by ale mělo zasáhnout i celou západní a střední Evropu.

Související obsah

Extrémní počasí je v poslední době stále častější a intenzivnější. Zvyšuje se počet vln horka, silných dešťů i velkých hurikánů.

Za změnu může především oteplování. Teplejší vzduch totiž dokáže udržet více vody. Při každém stupni celsia, o který se země oteplí, tedy naroste o sedm procent i kapacita mraků udržujících vodu.

V budoucnu se tedy dají očekávat i silné deště. Ty se navíc už dnes objevují v Evropě, Americe a Asii. Jejich četnost a intenzita totiž od roku 1950 stoupají. V Evropě se v budoucnu mají nejvíce objevovat ve Španělsku a Portugalsku.

Podívejte se na předpověď počasí na pondělí 11. října:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz