Ekonomika

Fiala slibuje nižší schodek. Podle expertů je to nereálné, bude zřejmě ještě vyšší

Státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun, takový je plán lídra koalice SPOLU Petra Fialy. Odborníci, zástupci současné vlády i odborů to ale považují za nereálné. Podle nich se dokonce schodek rozpočtu kvůli stávajícím problémům v energetice a automobilovém průmyslu naopak ještě navýší, a to o desítky miliard.

Návrh státního rozpočtu končící vlády Andreje Babiše (ANO) počítá se schodkem 377 miliard korun, koalice SPOLU by ráda našla úspory za zhruba sto miliard. Má na to ale čas jen do konce roku, kdy musí být výše rozpočtu schválená.

"Je potřeba se zaměřit na výdaje, které lze ušetřit rychleji. To znamená především výdaje provozního charakteru. Co se týče mandatorních výdajů, na ty budem potřebovat reformy, systémové kroky," prohlásil poslanec Jan Skopeček (ODS).

Podle současného premiéra je plán na snížení schodku státního rozpočtu jen nesmyslný předvolební slib. "V podstatě si myslím, že je to nesmysl, že to byla lež. Ale možná se stane zázrak a pan předseda nám ukáže konkrétně, kde najde těch 125 miliard. My jsme je nebyli schopní najít, protože podle mého názoru neexistují," nechal se slyšet.

Související obsah

​Fialův plán na snížení schodku pod 300 miliard by se podle odborníků mohl povést v případě vyššího výběru daní, ukončení covidové pomoci firmám nebo zrušení zvýhodněného jízdného pro studenty.

"Může šetřit například na tom, kdyby se nějakým způsobem ještě přehodnotilo třeba přidávání státním zaměstnancům, protože tam bylo slíbeno plošně 1300 korun. Ale zřejmě na toto nebude chtít sáhnout, protože tím by si naštval spoustu lidí," myslí si ekonom Lukáš Kovanda.

"Už teď je zřejmé, že to reálné není, protože jsou před námi další výdaje. Navíc je otázkou, jak bude ekonomika dynamicky nebo nedynamicky postupovat v roce 2022. Je tu i otázka podpory energií, podpory automobilového průmyslu a dalších věcí," okomentoval plány budoucí vlády šéf odborů Josef Středula.

Dá se tak prý předpokládat, že se náklady ještě o několik desítek miliard zvýší.

Alena Schillerová a Jan Skopeček se vyjádřili k aktuálnímu finančnímu schodku:

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6431 pacientů s covidem, z toho 1018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz