Domácí

Rozpočet terčem kritiky. Schillerová chce šetřit na státních zaměstnancích

Vláda bude už brzy projednávat návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 390 miliard korun. Ten se ale nelíbí prezidentovi Miloši Zemanovi, podle kterého není dostatečně zaměřený na investice. Vypadá to, že ministryně financí nakonec výtky prezidenta zohlední. V pondělí se kvůli tomu sešla s ministrem průmyslu a dopravy Karlem Havlíčkem (za ANO) a ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (za ANO).

Miloš Zeman o víkendu vládě pohrozil, že pokud nebude návrh rozpočtu více proinvestiční, tak ho vetuje. "Pan prezident například navrhuje omezení podpory obnovitelných zdrojů energie a rušení daňových výjimek. To jsou úspory ve stovkách miliard korun," uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

V pondělí se Schillerová sešla s ministrem průmyslu a obchodu a jeho úřadu přidala dalších 7,6 miliardy korun. Ministerstvu pro místní rozvoj přidala zase 600 milionů.

Kvůli úsporám ve státním rozpočtu se ministryně financí chystá navrhnout zmrazení platu státních zaměstnanců. Zmrazit by se měly všem kromě učitelů. "Zrušili jsme superhrubou mzdu, takže jsme sedm procent přidali všem. Navíc se zvýšila sleva na poplatníka," vysvětlila Schillerová.

Související obsah

Proti je ale ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). "Já jsem proti zmrazení platu hasičů nebo například sociálních pracovníků. Jsou to lidé, kteří se pro nás během pandemie obětovali a místo abychom jim poděkovali, tak jim snížíme platy," uvedla Maláčová.

Také podle opozice by se dalo šetřit jinde. Navíc je teď příznivější situace a státní pokladna by měla vybrat víc. "Vláda začátkem června schválila nějaký rámec a od té doby zvýšila odhad příjmů o 40 miliard korun. Přitom ale nesnížila schodek ani o korunu," řekl Mikuláš Ferjenčík (PIRSTAN), poslanec Pirátů.

"Ten schodek by měl být výrazně menší. Už nežijeme v covidové krizi. V současné době jsme po Kypru druhou nejrychleji se zadlužující se zemí v Evropské unii," uvedl Jan Skopeček (SPOLU), poslanec ODS.

Související obsah

Do říjnových parlamentních voleb sněmovna zřejmě nestihne rozpočet projednat. Vláda ho tak po volbách bude muset schválit znovu a předložit poslancům.

Přijdou další změny v rozpočtu a dojde ke snížení plánovaného schodku? Podívejte se na rozhovor s ministryní financí Alenou Schillerovou:

mb, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz