Domácí

Změna v placení alimentů. Bude záležet na věku dítěte i na tom, jak se rodič stará

Výše alimentů bude více záviset na tom, jak se rodič, který je platí, na výchově podílí. A také na momentální etapě života dítěte. Tedy jestli je předškolák nebo student střední školy. Ministerstvo spravedlnosti připravuje nové doporučující tabulky pro výpočet výživného. Do praxe je plánuje zavést začátkem příštího roku.

Nikoli podle věku ale podle etapy vývoje se má nově určovat výše výživného. Dosud byl kritériem věk, například od narození do pátého roku dítěte. Teď se do stejného období vejde batole i předškolák a výživné bude pro ně různé.

"Nebudou ty kategorie tak pevně ohraničené, spíše se bude jednat o životní etapy věku dítěte," řekl tiskový mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Nově by měl klesnout počet věkových kategorií, podle kterých soud určuje výši výživného. A to z pěti na čtyři.

Související obsah

​Zároveň se sníží rozdíly ve výši alimentů mezi jednotlivými kategoriemi. Ty teď v některých případech mohou být až 14 %. Zatímco na dítě do pěti let můžete platit 11 % čistého příjmu, na osmnáctileté to může být i 25 %. Aktuální, přes deset let staré tabulky, tak podle ministerstva spravedlnosti už nebyly vyhovující. "Dosavadní praxe rozhodování soudů už neodpovídala realitě," dodal Řepka.

"Ty tabulky vůbec nepočítají nebo nezahrnou to, jaké má majetkové poměry povinný, jak se podílí na výchově, péči o dítě," řekla Dagmar Vogtová z Asociace neúplných rodin a koordinátorka projektu vasevyzivne.cz.

To vše už ale nové tabulky zohledňovat budou. "Kromě toho, že bude zohledněno, jak se rodič o dítě stará, tak bude zohledněno také to, jestli nemá jiné vyživovací povinnosti," vysvětlil Řepka.

​Průměrná výše výživného v České republice je zhruba tři tisíce korun měsíčně. Povinnost placení alimentů se aktuálně týká zhruba 300 tisíc lidí. "Z toho je zhruba 250 tisíc mužů a zhruba 50 tisíc žen. Protože samozřejmě většinou ty soudy vycházejí vstříc samoživitelkám," řekl ekonom Lukáš Kovanda.

Novou metodu výpočtů výživného by soudy měly začít využívat začátkem příštího roku. Kdo by měl zájem o přezkoumání stávajícího rozhodnutí podle nových tabulek, může o to u soudu požádat.

mark, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prokurátoři žádají přezkoumání případu Billa Cosbyho

Prokurátoři prostřednictvím petice požádali Nejvyšší soud USA o přezkoumání rozhodnutí, které zrušilo odsouzení Billa Cosbyho za sexuální napadení. Cosby strávil téměř tři roky ve vězení za braní drog a sexuální obtěžování. Podle petice může rozhodnutí o zrušení jeho odsouzení nastolit nebezpečný právní precedens.

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15 – 54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15 – 54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 – nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starší 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chatu, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz