Krimi

Soud zprostil viny Roberta Tempela, za dvojnásobnou vraždu ve vězení strávil 20 let

Ústavní soud v Brně v úterý rozhodl o propuštění Roberta Tempela. V minulosti byl odsouzen za dvojnásobnou vraždu z roku 2001, ale minulý čtvrtek ho pravomocně osvobodil Vrchní soud v Praze. Tempel by se tak měl během příštích hodin dostat po 20 letech ve vězení na svobodu.

Zvrat v kauze dvojnásobné vraždy přinesl loňský štrasburský soud, podle kterého česká justice pochybila. Problematická byla například nepřiměřená délka procesu a také to, že se řízení přesunulo z Plzně do Prahy. Pražský vrchní soud tak na základě tohoto rozsudku rozhodl o Tempelově nevině.

"Dosud vykonaná část trestu doživotního v sobě kompenzuje i ty ostatní tresty, které mu předtím byly uloženy," informoval zpravodaj Ústavního soudu ČR Jaroslav Fenyk.

Související obsah

​Tempel obvinění z vraždy vždy popíral. Na svobodě měl být podle aktuálního rozhodnutí už několik let. Je pravděpodobné, že bude za tyto roky chtít odškodnění. "Bude rozhodně uvažovat o tom, aby byla aspoň nějaká materiální satisfakce za ty roky ztraceného života," uvedl jeho advokát Jaroslav Ortman.

"Vězeňská služba a příslušné orgány, kterým zasíláme rozhodnutí neprodleně, leč prostřednictvím datové schránky, by měly reagovat na toto rozhodnutí, pokud možno rychle," dodal Fenyk.

Kdy přesně ale vyjde Robert Tempel z vězení, zatím není jasné. Rozhodnout o tom musí Okresní soud v Sokolově. V úterý se tak ale ještě nestalo, je tedy možné, že rozhodnutí o propuštění přijde až ve středu.

Jan Houška, TN.cz, Radim Bánovský, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz