Naše Česko

Pražské zoo odkázala miliony i nemovitosti. Kdo byla tajemná dárkyně?

Pražské zoo odkázala miliony i nemovitosti. Kdo byla tajemná dárkyně?
Zdroj: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

Pražská zoo nedávno získala až neuvěřitelně velkorysý dar v hodnotě více než 16 milionů korun. Její ředitel Miroslav Bobek o něm informoval před deseti dny a byl z nečekaného gesta zaskočený. Původně o tajemné dárkyni nechtěl nic uvádět, ve středu ale přece jen prozradil víc. Ozvaly se mu totiž dvě ženy, které o převodu financí věděly už od začátku.

Pohádkový příběh, který se stává jen ve filmech. Tak by se dalo označit nečekané odkázání 16 796 398 korun Zoo Praha. Její ředitel Miroslav Bobek se o penězích dozvěděl až 10. října, kdy mu přišla zpráva od Obvodního soudu pro Prahu 10. Veřejnost se tehdy dozvěděla jen iniciály štědré dárkyně, které zní J.Ř. 

"Měl jsem pocit radosti i závazku. O užití daru zatím není rozhodnuto. V odkazu jsou ostatně i nemovitosti, ale zcela jistě se zhmotní v areálu," napsal redakci TN.cz Miroslav Bobek. Tajemná žena pražské zoo neposlala ani žádný dopis, ve kterém by se k neobvyklému daru vyjádřila.

Bobek o celé záležitosti informoval na facebooku už před 10 dny. "Přízeň a podpora projevovaná Zoo Praha je mou každodenní radostí. A občas mě až zaskočí," popisoval ředitel zoo předtím, než sdělil veřejnosti výši daru. Na jeho příspěvek po několika dnech reagovaly dopisem dvě přítelkyně paní J.Ř., které byly rády, že její velkorysý dar nezapadl bez reakce.

"S paní Ř. jsme tvořily 50 let nerozlučnou trojici, byly jsme tři celoživotně spřízněné duše. Poslední dva roky byla paní Ř. těžce nemocná, a protože neměla žádné příbuzné, absolvovaly jsme s ní celou kalvárii a doprovodily ji až k posledním momentům," popsaly v dopise přítelkyně dárkyně.

Související obsah

Paní Ř. v posledních měsících svého života uvažovala, co se svým majetkem udělá. "Do Zoo Praha celý život chodívala ‘odvětrat negativní myšlení‘, jak říkala, takže logicky dospěla k rozhodnutí odkázat veškerý majetek právě zoo," vysvětlily její přítelkyně.

Odkázat peníze zoo ale nebylo jednoduché. "Vše se zařizovalo, když už byla v nemocnici, notáře jsme tam vozily za ní, takže jsme s genezí tohoto daru detailně obeznámeny, ale povedlo se. Z toho máme obrovskou radost," prozradily ženy o průběhu darování.

Podle přítelkyň by paní Ř. měla velkou radost, kdyby viděla, jak dobrý skutek udělala a co jí lidé vzkazují. Ženy ředitele zoo v dopise následně požádaly, jestli by bylo možné o daru jejich zesnulé kamarádky nějak upozornit přímo v areálu zoo. Bobek na facebooku odpověděl, že se to jistě stane a zoo začíná dávat dohromady náměty, jak k upomínce na velkorysou dárkyni přistoupit.

Související obsah

Lidé se v komentářích pod příspěvkem nad darem dojímají. "Krásné. Jak dar paní Ř., tak to, jaké měla přítelkyně, to už se dnes moc nevidí. Přeji pevné zdraví a hodně životního optimismu," napsala například na facebook Lucie F.

Paní Jitka P. zase na sociální síti uvedla, že na daru mají nemalý podíl s pomocí a organizací obě přítelkyně. "Myslím, že nějaký koutek paní Ř. na odvětrání negativních myšlenek by měl být v srdci zahrady," dodala Jitka P. Na příspěvek reagovalo v komentářích ještě asi 30 lidí a přibývají další.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz