Zajímavosti

Lékaři hlásí průlom v transplantacích, žena dostala ledvinu z prasete

Lékaři hlásí průlom v transplantacích, žena dostala ledvinu z prasete
Zdroj: Getty Images, Profimedia

Lékařům ve Spojených státech amerických se poprvé podařilo úspěšně transplantovat člověku ledvinu pocházející od zvířete. Dle jejich vyjádření jde o velký průlom na poli transplantací, který by mohl v budoucnu zachránit tisíce životů.

Lékaři se rozhodli transplantaci vyzkoušet na ženě, která před několika lety prožila mozkovou smrt a prakticky už nežije. Její rodina s operací souhlasila, jelikož je v plánu, že ženu brzy odpojí od přístrojů, informuje Guardian.

Chirurgové však prasečí ledvinu ženě netransplantovali přímo do těla, ale připojili ji k cévám na pravém stehně. Následně pozorovali, co se bude dít. Výsledky nakonec předčily jejich očekávání, jelikož se orgán uchytil a pracoval přesně tak, jak měl, tedy filtroval moč a odváděl z těla toxické látky. 

"Orgán fungoval naprosto normálně. Tělo ho neodmítlo, čehož jsme se nejvíce báli," řekl doktor Robert Montgomery ze zdravotního střediska v New Yorku.

Související obsah

​Lékaři k transplantaci použili ledvinu z prasete, které bylo nejdříve geneticky modifikováno tak, aby mělo krevní skupinu 0, a bylo tudíž ideálním dárcem. Zároveň nemělo v buňkách speciální prasečí gen, který by mohl způsobit odmítnutí orgánu.

Lékařský sen o transplantacích ze zvířete na člověka sahá až do 17. století, kdy se snažili použít zvířecí krev k transfuzi pro člověka. Ve 20. století se chirurgové pokoušeli o transplantaci orgánů z paviánů. V roce 1984 se dokonce podařilo umírajícímu batoleti transplantovat právě srdce paviána, dítě bohužel přežilo pouze 21 dní.

Postupem času se ale lékaři z opic a primátů přesunuli k testům na prasatech, jelikož použití jejich orgánů vyvolává menší etické otázky. Prasata mají navíc kratší dobu březosti a orgány velmi podobné lidem. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz