Počasí

Nad Česko se přihnal oblak jedovatého plynu ze sopky. Hrozí kyselé deště

Nad Česko se přihnal oblak jedovatého plynu ze sopky. Hrozí kyselé deště
Zdroj: Profimedia/ AFP PHOTO / Satellite imageatmosphere.copernicus.eu

Po výbuchu sopky na Kanárských ostrovech se stále uvolňuje nejen velké množství žhavé hmoty, ale i nebezpečných jedovatých plynů. Největší obavy vzbuzuje oxid siřičitý, který se postupně přesouvá přes Evropu. Ve vyšší koncentraci se nyní nachází i v atmosféře nad Českem, podle meteorologů proto hrozí v několika dalších hodinách kyselé deště. Neměly by být ale nijak silné.

Výbuch sopky na La Palmě stále vzbuzuje velké obavy. Láva už pohltila stovky hektarů ostrova, do ovzduší se navíc uvolňuje obrovské množství jedovatých plynů. Ty se postupně přesouvají dál nad Evropu, kde mohou způsobit problémy.

"Oxid siřičitý, který pochází z erupce sopky na Kanárských ostrovech, se díky jihozápadnímu proudění dostal nad Evropu, jak dokazuje i simulace v odkazu," sdělila TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že nad střední Evropou byl jedovatý plyn zaznamenán i v průběhu září.

Související obsah

​Rozptyl znečištění ze sopky monitorují experti na počasí a atmosféru v rámci evropského projektu CAMS. Díky snímkům je možné si všimnout, že vlna oxidu siřičitého ve středu dorazila i nad Česko. "Pokud si prohlédnete jednotlivé hladiny, je vidět, že největší koncentrace SO2 je právě v hladině 500 hPa, tedy přibližně šest kilometrů nad zemí. Hodnoty v hladině 850 hPa (zhruba jeden a půl kilometru nad zemí) jsou řádově nižší," vysvětlil vedoucí oddělení modelování a expertíz z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Ondřej Vlček.

Zdroj: atmosphere.copernicus.eu

​"Je to vysoko v atmosféře, takže dole nic nepocítíme. Až během nočních hodin budou srážky na studené frontě, takže se oxid siřičitý v dešti může vymývat a mohou padat kyselé deště. Dýchat by se nám jinak mělo dobře," upozornila Honsová. Oba experti se shodli, že pokud by k takovému vymývání došlo, dopad by neměl být výrazný. "Půjde o jednorázovou situaci," dodala meteoroložka s tím, že zcela odlišná byla situace při odsíření tepelných uhelných elektráren v 80. letech minulého století. Tehdy kyselé deště trvaly několik dnů a poničily vegetaci.

Plynný oxid siřičitý se k zemskému povrchu dostává jen obtížně, ve formě kapaliny se šance zvyšují. Jak už dříve upozornil expert na kvalitu ovzduší z ČHMÚ, koncentraci této látky v ovzduší by Češi pravděpodobně ani nezaznamenali. Trvalo by i několik měsíců, než by je zachytila měření. "To se projeví, až když budeme srážky pečlivě zkoumat a porovnávat chemické složení s dlouholetou řadou," vysvětlil Václav Novák.

Sopka Cumbre Vieja vybuchla letos v září. Podívejte se na první momenty:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15 – 54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15 – 54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 – nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starší 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chatu, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz