Krimi

BIS řeší únik tajných informací z Hradu, chce vyslechnout kancléře Mynáře

BIS řeší únik tajných informací z Hradu, chce vyslechnout kancléře Mynáře
Vratislav Mynář | Zdroj: David Malik/CNC/Profimedia

Prezident Miloš Zeman a jeho nejbližší okolí čelí podezření, že od nich unikaly tajné informace. Případem se už zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) a také Bezpečnostní informační služba (BIS), jelikož právě její informace měly uniknout. Informaci přinesl Deník N.

Národní centrála proti organizovanému zločinu se v současné době zabývá únikem tajných informací, které měly uniknout od někoho z okolí prezidenta Miloše Zemana. Mělo jít hlavně o informace Bezpečnostní informační služby. Informoval o tom Deník N s odvoláním na čtyři zdroje.

Policie prý případ řeší už několik týdnů. Kontrarozvědka už navíc kolegům z policie předala informace k tomuto případu.

Zdroje listu také tvrdí, že samotná BIS se chystá zvát na vlastní výslechy pracovníky prezidentské kanceláře, a to včetně vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře a šéfa bezpečnostního odboru Jana Nováka. Oba zmínění nemají prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), která by je k nakládání s utajovanými informacemi opravňovala.

Související obsah

Prezident Zeman už dříve uvedl, že BIS sledovala jeho ekonomického poradce Martina Nejedlého, a to kvůli ruským kontaktům a obchodním aktivitám, přičemž prezident dodal, že tím kontrarozvědka sleduje i jeho. Od premiéra Andreje Babiše (ANO) prý dostal příslib, že odposlechy zatrhl, ten to ale popřel.

Zemanovým okolím už se zabývá také Vojenské zpravodajství (VZ), a to především kvůli prezidentově hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Vyšetřuje například listinu, kterou svolal zasedání nové Poslanecké sněmovny. Tajné služby se zajímají i o dění na Zemanově pokoji, do kterého měl Vratislav Mynář vodit návštěvy bez vědomí ošetřujícího lékaře a ředitele nemocnice Miroslava Zavorala, a údajně také o prezidentovu fyzickou i mentální vůli.

Prezidentův podpis na dokumentu svolávajícím Sněmovnu zkoumají i policisté. Na Vrchní státní zastupitelství v Praze totiž přišlo trestní oznámení.

Kancléře Vratislava Mynáře provázela už v minulosti řada kauz:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz