Krimi

BIS řeší únik tajných informací z Hradu, chce vyslechnout kancléře Mynáře

BIS řeší únik tajných informací z Hradu, chce vyslechnout kancléře Mynáře
Zdroj: David Malik/CNC/Profimedia

Prezident Miloš Zeman a jeho nejbližší okolí čelí podezření, že od nich unikaly tajné informace. Případem se už zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) a také Bezpečnostní informační služba (BIS), jelikož právě její informace měly uniknout. Informaci přinesl Deník N.

Národní centrála proti organizovanému zločinu se v současné době zabývá únikem tajných informací, které měly uniknout od někoho z okolí prezidenta Miloše Zemana. Mělo jít hlavně o informace Bezpečnostní informační služby. Informoval o tom Deník N s odvoláním na čtyři zdroje.

Policie prý případ řeší už několik týdnů. Kontrarozvědka už navíc kolegům z policie předala informace k tomuto případu.

Zdroje listu také tvrdí, že samotná BIS se chystá zvát na vlastní výslechy pracovníky prezidentské kanceláře, a to včetně vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře a šéfa bezpečnostního odboru Jana Nováka. Oba zmínění nemají prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), která by je k nakládání s utajovanými informacemi opravňovala.

Související obsah

Prezident Zeman už dříve uvedl, že BIS sledovala jeho ekonomického poradce Martina Nejedlého, a to kvůli ruským kontaktům a obchodním aktivitám, přičemž prezident dodal, že tím kontrarozvědka sleduje i jeho. Od premiéra Andreje Babiše (ANO) prý dostal příslib, že odposlechy zatrhl, ten to ale popřel.

Zemanovým okolím už se zabývá také Vojenské zpravodajství (VZ), a to především kvůli prezidentově hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Vyšetřuje například listinu, kterou svolal zasedání nové Poslanecké sněmovny. Tajné služby se zajímají i o dění na Zemanově pokoji, do kterého měl Vratislav Mynář vodit návštěvy bez vědomí ošetřujícího lékaře a ředitele nemocnice Miroslava Zavorala, a údajně také o prezidentovu fyzickou i mentální vůli.

Prezidentův podpis na dokumentu svolávajícím Sněmovnu zkoumají i policisté. Na Vrchní státní zastupitelství v Praze totiž přišlo trestní oznámení.

Kancléře Vratislava Mynáře provázela už v minulosti řada kauz:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Píše se na Deník.cz