Napřímo

Neměl chuť k jídlu, měl bolesti, popsal Babiš schůzku se Zemanem po volbách

Podrobnosti o příběhu hospitalizace prezidenta Zemana probral premiér Andrej Babiš (ANO) s moderátorkou Bárou Divišovou ve středečním pořadu Napřímo. Zemanovi podle něj v den povolební schůzky nebylo dobře, měl zjevně bolesti. Vysvětlil, proč po skončení schůzky odmítl vystoupit a vyjádřit se před novináři ke zdravotnímu stavu prezidenta. V rozhovoru mluvil i o epidemické situaci, energetické krizi nebo kandidatuře na prezidenta.

Hostem středečního pořadu Napřímo byl premiér Andrej Babiš (ANO). Hned na začátku se rozhovor stočil ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana. Jeho role přijde podle Babiše na řadu ve chvíli, kdy vláda podá demisi. "Myslím, že v tuto chvíli nedělá žádné úkony," vyjádřil se. Není podle něj zatím důvod k aktivaci článku 66, na základě kterého by pravomoci prezidenta přešly na jiné ústavní činitele.

Zeman byl podle něj v neděli po volbách, v den, kdy jej odvezla sanitka do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), unavený. "V Lánech na večeři neměl moc chuť jíst, měl bolesti. Bylo vidět, že na tom není dobře," popsal schůzku premiér.

"Mě to mrzí, ale nechtěl jsem tehdy komentovat jeho zdravotní stav. Už tam byl pan Zavoral (ředitel ÚVN, pozn. red.), sanitka byla na cestě. Nebyla moje role to komunikovat. To, že jsem nic neřekl, neznamená, že jsem to zatajil," brání se Babiš. Proč prezident nechtěl do nemocnice, to prý netuší.

Andrej Babiš o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana:

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) měl podle Babiše dostat dopis od kancléře Vratislava Mynáře, že ho prezident k sobě do nemocnice zve. "Pan Vondráček nevěděl, že den předtím kancléř dostal zprávu o tom, že pan prezident není v dobrém stavu," zastal se premiér Vondráčka. Kancléř to podle něj zřejmě celé zorganizoval.

"Neměl tam chodit," konstatoval. "Chtěl jsem se taky s panem prezidentem sejít, ale nedostal jsem termín. Ředitel nemocnice řekl, že to bude možné, až bude pan prezident přeložen," dodal. Stojí si ale za tím, že Vondráček nevěděl, do čeho jde. Zároveň mu věří, že s ním prezident skutečně mluvil. 

Vůči okolí Miloše Zemana měl Babiš výhrady již dříve. "Byl jsem kritický už v lednu 2018. Teď jsou tu obavy, že by pan Mynář mohl zneužít úřad prezidenta. Bylo by nejlepší, kdyby rezignoval, což odmítá," řekl.

Související obsah

Kandidatura na prezidenta

Babiš odmítá, že by měl ambice stát se prezidentem. "Nejsem na reprezentování, jsem na práci. Nevím, proč se o tom spekuluje," sdělil moderátorce. Možnou kandidaturu přesto explicitně nevyloučil. "To teď není důležité. Já o tom nepřemýšlím," prozradil. 

Soustředit se chce nyní na roli opozičního politika ve Sněmovně. Slíbil, že jako opoziční poslanec nebude shazovat všechny návrhy budoucí vládní koalice. "Budu k tomu přistupovat selským rozumem," prohlásil. Stále ale zastává názor, že Poslanecká sněmovna je "žvanírna".

Epidemická situace

"Predikce nejsou dobré," vyjádřil se Babiš k současné epidemické situaci. O povinném očkování pro některé profese se na vládě neuvažuje. "Vždy jsme říkali, že se budeme lidi snažit přesvědčit," uvedl s tím, že se v tomto ohledu spoléhá na praktické lékaře, kteří by to měli probrat se svými pacienty.

Energetická krize

Kvůli energetické krizi premiér zamíří do Bruselu. Evropská unie je podle něj "úplně mimo" s předpovědí cen emisních povolenek. "Není možné, aby to platil průmysl a občané. Musíme to změnit, ale Evropské komisi se do toho moc nechce," kritizuje.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz