Domácí

Čechům se kvůli pandemii zhoršilo zdraví, odkládali preventivní prohlídky

Čechům se během pandemie koronaviru zhoršilo zdraví. Kvůli strachu z nákazy lidé například velmi často odkládali preventivní prohlídky. Méně se také pohybovali, hůře jedli a stoupla i spotřeba alkoholu.

Kvůli protiepidemickým opatřením a strachu z nákazy téměř každý třetí člověk v Česku snížil počet návštěv u lékaře, nejmenší zájem pacientů byl v minulém roce. "Já nechodím ani moc normálně, takže ne kvůli covidu-19, ale pravda, vynechal jsem jednu pravidelnou na celiakii," řekl muž v anketě TV Nova.

Podle lékařů na preventivní prohlídky nedorazí skoro polovina mužů, z žen je to pak každá třetí. Nejméně zodpovědní pacienti jsou prý třicátníci a čtyřicátníci. "K největšímu propadu došlo právě na jaře a pak během léta 2020," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Související obsah

​Se zhoršeným stavem pacientů se setkali dva ze tří praktických lékařů. "Řada ordinací a specialistů doháněla preventivní prohlídky. Měli nadprůměrné návštěvy," dodal Vojtěch.

Pacientů tak u onkologů, kardiologů a třeba i psychiatrů přibylo o jednu třetinu. S pandemií se stav rapidně zhoršil i diabetikům. "Vyžadují tříměsíční kontrolu, takže pokud se nemohli dostavit, mohlo dojít ke zhoršení nebo taky v některých případech došlo," vysvětlil lékař Bohumil Seifert.

Kvůli přetížení nemocnic se navíc musela odložit více než polovina plánovaných operací.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

"Dle dosavadních zjištění je ‘téměř jisté‘, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější," prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě varianty omikron před těžkou formou onemocnění.

Píše se na Deník.cz