Domácí

Nemocnice po celé zemi se plní dětmi. Podle lékařů mají oslabenou imunitu

Některým českým nemocnicím docházejí lůžka na dětských odděleních. Děti totiž čím dál častěji trápí respirační onemocnění, se kterými kvůli závažnějšímu průběhu musí být hospitalizovány. Podle lékařů se jim kvůli distanční výuce oslabila imunita, protože se nepotkávaly se svými vrstevníky. Po návratu do škol a s chladnějším počasím se mezi dětmi začal objevovat kašel, rýma a zvracení.

Plné dětské oddělení eviduje například Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. "Evidujeme nárůst dětských pacientů. Převládají onemocnění respiračního původu," uvedla za nemocnici její mluvčí Martina Voráčková. Pacientů přibývá i v pražském Motole.

"Pacientů s respiračními infekty bakteriální i virové etiologie chodí v posledních dnech opravdu hodně. Kapacitně zatím zvládáme," napsala redakci TN.cz mluvčí motolské nemocnice Hana Frydrychová. Podle ní se nemocnice snaží pacienty po zlepšení klinického stavu co nejdříve propustit do domácí péče. Uvolní se tak lůžková kapacita pro další příjmy.

Velký tlak podle Frydrychové pociťuje i pohotovostní služba pro děti. "Snaží se rovněž o zajištění ambulantní péče pro uvedenou skupinu dětských pacientů," uvedla Frydrychová.

Související obsah

Lůžkové kapacity se plní v Ústeckém kraji. Ve všech sedmi nemocnicích je zaplněnost dětských lůžek okolo osmdesáti procent. "Jedná se často o pneumonie, bronchitidy, laryngitidy či gastroenteritidy. Dětská oddělení jsou téměř zaplněna," řekla TV Nova Jana Mrákotová, mluvčí Krajské zdravotní, a.s.

Podobnou situaci hlásí i Brno. "Na lékařské službě první pomoci je enormní nárůst pacientů," informoval Petr Dominik, primář Dětské nemocnice Brno. Rovněž Pardubický kraj eviduje více dětských pacientů. Na čtyřech dětských odděleních v Pardubickém kraji je jich oproti normálu hospitalizovaný dvojnásobný počet. A desítky dětí s respiračními chorobami léčí i jihlavská nemocnice. 

Naopak v Sokolově v Karlovarském kraji nárůst dětských pacientů neevidují. "Obložnost se za poslední týdny nijak nezměnila," uvedl mluvčí společnosti PentaHospitals Vladimír Podracký. Obecně tam přibývají nemocní s respiračními onemocněními, ale podle Podrackého většina z nich z ambulancí míří do domácího léčení a v nemocnicích jsou v řádech jednotlivců.

Podobná situace panuje i v nemocnice v Kroměříži. Podle její mluvčí Veroniky Slaměnové je s respiračními onemocněními hospitalizováno naprosté minimum pacientů.

Související obsah

Důvodem, proč jsou teď děti nemocnější, je podle lékařů dlouhá distanční výuka. "Děti se příliš nepotkávaly, nepředávaly si mezi sebou zdroje infekce a projevilo se to určitě snížením jejich imunity," vysvětlil Petr Dominik, primář z Dětské nemocnice Brno.

Třeba Kateřina Felixová má 2,5letého syna. Po nástupu do školky téměř ihned onemocněl, kašel a rýmu léčili několik týdnů. "Měli jsme velké štěstí, průběh virové nákazy nebyl tak vážný, že by syn skončil v nemocnici," uvedla Felixová. Některé případy končí až na jednotkách intenzivní péče, děti mají tak závažné dýchací potíže, že jim lékaři podávají přes masku kyslík a léčiva.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz