Koronavirus

Neočkovaní plní JIP. Nová opatření mají lidi donutit k vakcinaci

Podle odborníků může za rychle rostoucí počet nakažených a hospitalizovaných hlavně nízká proočkovanost. Jednotky intenzivní péče plní ze tří čtvrtin právě lidé bez očkování. Vláda tak řeší otázku, jak motivovat lidi, kteří se zatím z nějakého důvodu očkovat nenechali. A jedním ze způsobů jsou i nová protiepidemická opatření.

V Česku má ukončené očkování jen lehce přes šest milionů lidí, to je méně než 60 procent. O třetí dávku očkování je zájem ještě menší. Zhruba jen pětina lidí, kteří už mají nárok na třetí dávku očkování proti koronaviru, se nechala přeočkovat.

"Očkování nesmírně brzdí virus v tom zdravotním dopadu. Kdybychom nebyli naočkovaní alespoň tak, jak jsme, tak je tu v tuto chvíli s těžkým stavem šestkrát, desetkrát víc lidí," prohlásil na tiskové konferenci ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Vláda těm, kteří se z nějakého důvodu nebo přesvědčení zatím nenaočkovali, ve středu zkomplikovala přístup do restaurací. Od listopadu bude muset personál povinně kontrolovat bezinfekčnost u všech zákazníků a testy už nebudou hradit zdravotní pojišťovny.

"Myslím si, že to je v tuto chvíli na místě, abychom i motivovali právě k tomu očkování," vysvětlil nová opatření ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Související obsah

​"Pro lidi, kteří se budou muset často testovat místo toho, aby šli jednou na očkování, to bude taková negativní motivace, aby to udělali. Skutečně jediné řešení je nějak zařídit, aby se lidé dali urychleně očkovat. A já bych byl proto, aby se přijala nějaká opatření, která by směřovala k jakémusi polopovinnému očkování," vyjádřil se imunolog Václav Hořejší.

V zahraničí už fungují i přísnější restrikce pro neočkované. Například v německém Hamburku se pro ně uzavřely služby a část obchodů. V Česku jsou k podobným krokům politici zatím zdrženlivější. "Naočkovaní jsou zvýhodnění tím, že si chrání svůj život. Takže mají obrovskou výhodu," řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

"To, v čem vidíme cestu, je lepší osvěta. To, v čem vláda dlouhodobě selhává, je pozitivně lidi přesvědčit o tom, že je důležité očkování a že je důležitá revakcinace třetí dávkou," tvrdí předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. 

Šíření nemoci se snaží zabránit také školy. Ředitelé některých z nich se rozhodli, že celý příští týden dají dětem prázdniny.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z Latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz