Počasí

Vedlejší Slunce i bílé čáry. Meteoroložka vysvětlila podivné jevy na obloze

Vedlejší Slunce i bílé čáry. Meteoroložka vysvětlila podivné jevy na obloze
Zdroj: TN.cz

Na českých oblohách se v posledních dnech objevují zajímavé útvary. Meteoroložka Dagmar Honsová popsala, že jde z většiny o takzvané halové jevy.

V posledních dnech Češi vídají na obloze pozoruhodné jevy. Vyfotili tedy různé zajímavosti. Kromě červánků i zvláštní skvrny či barevné prstence. Meteoroložka Dagmar Honsová vysvětlila, co přesně se děje.

"Tato fotka je zřejmě z úterý, kdy jsme se na našem území v podvečer setkávali s halovými jevy, tady je vidět vedlejší slunce, takzvané Parhelium," uvedla meteoroložka k jedné z fotografií, které nám zaslal čtenář.

Halové jevy jsou atmosférický optický jev, který se vyskytuje nejčastěji ve výškách od šesti do 12 kilometrů. "Vznikají buď lomem a odrazem slunečního či měsíčního světla na oblacích z ledových krystalů nebo na volných ledových krystalech rozptýlených v ovzduší. Podmínkou vzniku většiny z nich je, aby Slunce (nebo Měsíc) bylo nízko nad obzorem," popsala Honsová.

Vedlejší Slunce vzniká, když sluneční paprsek dopadá a láme se na stěně krystalu, který má tvar šestiboké destičky. Tento efekt se projevuje nejbarevněji. "Bělavý je naopak halový sloup nebo parhelický kruh," uvedla meteoroložka.

Související obsah

Halové jevy doprovází oblačnost, které se říká cirostratus. "Taková oblačnost pokrývá oblohu často před příchodem teplé fronty, a proto jsou často objevující se halové jevy předzvěstí zhoršení počasí a příchodu srážek," vylíčila Honsová.

Někteří lidé na obloze obdivovali v posledních dnech také červánky. "Byly pozorovány díky tomu, že se prach dostal do ovzduší a na prachových částečkách při ochlazení došlo ke kondenzaci vodní páry a při ozáření sluncem vznikly nádherné červánky," vysvětlila jejich výskyt meteoroložka.

Některé Čechy překvapily i bílé čáry na obloze. "Zřejmě to jsou kondenzační pruhy za letadly," tvrdí Honsová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15 – 54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15 – 54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 – nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starší 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chatu, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz