Domácí

Vyjednávání o vládě komplikují Piráti. Koalici SPOLU už s nimi dochází trpělivost

Vyjednávání o nové vládě se podle informací televize Nova komplikují. Zmatky do něj přitom podle našich zdrojů vnáší Piráti. Část z nich se nemůže rozhodnout, jestli do vlády jít, nebo zůstat v opozici. Další pirátští politici se pak v kuloárech dohadují o tom, jaká ministerstva by v případě vládního angažmá chtěli obsadit. Ostatním stranám prý pomalu dochází s Piráty trpělivost.

Jsou sice součástí vítězného bloku, ale přitom jsou vlastně sami tak trochu poražení. Piráti získali ve volbách pouhé čtyři poslanecké mandáty. Přesto s nimi Starostové i koalice SPOLU vyjednávají o vládní účasti. Už pár minut po volbách všichni demonstrovali jednotu.

Teď se ale podle informací televize Nova právě Piráti stávají největší komplikací chystaného vládního projektu. A to i přesto, že oficiálně tvrdí, že vše probíhá hladce. 

Jak televizi Nova řekl jeden z účastníků jednání o nové vládě, Piráti dali ostatním stranám najevo, že si budou muset nechat vládní účast posvětit od straníků a že mnozí z nich po neúspěchu ve volbách do vlády jít nechtějí. "Řekli nám narovinu, že nálada v Pirátské straně pokud jde o vládu, je tak půl na půl," uvedl jeden z účastníků vyjednávání.

Související obsah

Podle Deníku N je třecí plocha také kvůli ministerstvu práce a sociálních věcí. Na to si myslela pirátská poslankyně Olga Richterová. Vzhledem k volebnímu výsledku jim tento resort ale koalice SPOLU nechce přenechat. "Od koalice SPOLU nezazněla žádná nabídka, že by chtěli přenechat tento resort. Naopak tvrdili, že je to jedna z jejich priorit," řekl jeden z účastníků vyjednávání. 

Podle informací televize Nova začíná některým politikům koalice SPOLU s Piráty docházet trpělivost. Toto nám ve čtvrtek sdělil jeden z nich: "Nedá se pořádně vyjednávat s někým, kdo vlastně ani neví, jestli mu jeho straníci účast ve vládě schválí."

Stávající problémy by ale neměly mít na samotný projekt vlády Petra Fialy větší dopad. I bez Pirátů totiž ostatní strany mají v Poslanecké sněmovně většinu.

TN.cz, Kristýna Bezděková
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch má koronavirus

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má koronavirus. "Z pátku na sobotu mi nebylo dobře, proto jsem si došel preventivně na PCR test. Ten bohužel ukázal, že jsem pozitivní. Nastupuji tak do 14denní izolace. Díky očkování mám mírný průběh a budu pracovat z domova," napsal na twitteru.

Píše se na Deník.cz