Domácí

Drahota, málo dárků i jídla. Česko letos nejspíš čekají smutné Vánoce

Drahota, málo dárků i jídla. Česko letos nejspíš čekají smutné Vánoce
Zdroj: Getty Images

Letošní vánoční svátky budou podle všeho skromnější než obvykle. Prodraží se cukroví i výzdoba, kapři a bramborový salát, který se možná na štědrovečerní tabuli ani neobjeví. Česko totiž kvůli slabé úrodě válčí s nedostatkem brambor. A velké dárky nahradí ty malé a skladné.

Stejně jako velká část tohoto roku se ve znamení zdražování ponesou i Vánoce. Na vině jsou především vysoké ceny energií. Do nákladů letošních svátků se ale promítnou i jiné problémy, třeba nedostatek přepravních kontejnerů nebo špatná úroda. Čekají nás tak dost možná nejdražší svátky za poslední roky.

Vysoké ceny energií ovlivní hned několik aspektů Vánoc. Kvůli plynu a elektřině se tak prodraží pečení cukroví, stejně tak zaplatíme více za blikající žárovičky na stromečku nebo světelné výzdoby domů a zahrad.

​Připlatíme si i za večeři

Rostoucí ceny pocítíme i u vánoční tabule. Tradiční kapr zdraží kvůli energiím i kvůli rostoucím mzdám v rybářství. Zdraží asi o 10 až 20 procent. Prodraží se i bramborový salát. Majonéza pravděpodobně zdraží o 10 až 12 procent. Připlatíme i za zeleninu a ovoce. Kvůli dlouhé zimě a častým dešťům u nás i v zahraničí, není letošní úroda vysoká. Brambory pak zdraží asi o 5 až 10 procent.

"Bude to asi nejdražší vánoční hostina v historii. V příštích týdnech a měsících se všechno vydá nahoru," řekl TN.cz ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

​Místo pořádného dárku plyšák

Co se dárků týče, letos zřejmě pod stromečkem najdeme častěji měkké dárky. Zvláště patrné to bude u hraček. Kvůli nedostatku kontejnerů pro lodní dopravu dávají výrobci hraček přednost spíše skladným dárkům před velkými krabicemi. Autodráhy, stavebnice či panenky tak nahradí plyšáci. Populární budou rovněž gumové figurky nebo antistresové mačkací hračky, kterých lze do kontejnerů vměstnat co nejvíce. Vše kvůli šetření místa.

"Výrobci musejí přemýšlet, jak vyplnit každý metr krychlový místa uvnitř přepravních kontejnerů," řekl CNN David Garfield, analytik poradenské firmy AlixPartners.

I když budou dárky menší, neznamená to, že budou levnější. Bude se jich totiž jako mnoha dalších oblastí týkat inflace. Ceny v Evropské unii rostou nejrychleji za posledních 10 let. V cenách se promítne i dražší benzín a nafta, která prodraží přepravu. To se týká i doručování dárků z e-shopů. Nezachrání nás ani levné zásilky z Číny, na ty se od letošního léta začalo nově vztahovat clo.

mark, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz