Naše Česko

Neodkládejte vánoční nákupy! Zboží zdraží a nebude, varuje šéfka přepravní společnosti

O kolik zdraží zásilky z Číny? A hrozí Vánoce bez dárků? O tom v rozhovoru s ekonomem Lukášem Kovandou v pořadu Naše Česko mluví Simona Kijonková, šéfka jedné z největších českých přepravních společností. Sledujte Naše Česko od 17:30 na TN LIVE.

Podle Simony Kijonkové zuří kromě přepravní krize i krize materiální. Když koncem roku 2019 začala v Asii pandemie, tak se zavřely továrny a zastavila se výroba.

"To mělo enormní dopad na celou EU, doplatili jsme trochu na to, že jsme dříve přesunuli výrobu do Asie," řekla Kijonková, zakladatelka Zásilkovny. "Krátkodobě se zastavily výroby v Česku, chyběl materiál a návazně na to začala přepravní krize," dodala.

Zdražování se může dotknout peněženek Čechů hlavně na Vánoce. "Výrazně narostly ceny plastů, ze kterých se vyrábí hračky, takže bych doporučovala nákupy dárků příliš neodkládat," radí šéfka.

Související obsah

Pokud pro své děti chcete vysněnou hračku, měli byste se podle Kijonkové už dnes podívat na cenové srovnávače na internetu a také zjistit, jestli zboží je skladem či případně, kdy bude. "Snažila bych se dárky co nejdříve zakoupit," doporučila.

Materiální a přepravní krize má podle ní i vliv na prodlužování dodávek zboží z týdnů až na měsíce. Prodejci se sice prý snažili naskladnit co nejvíce zboží, ale na objednávky dárků ze zahraničí může být už v listopadu pozdě.

"Doporučila bych české výrobce a obchodníky. Protože u zboží, které je vyrobeno v Evropě nebo doma, je větší jistota, že vám to do Vánoc dorazí," myslí si šéfka Zásilkovny.

Související obsah

​Internetové obchody ze třetích zemí musí nově procházet celní deklarací, která může prodloužit termín dodání. "Pokud je to doručení z Asie, tak to dodávky oproti minulým rokům opozdí a prodraží," predikuje Kijonková.

Navíc od října se pravděpodobně začne platit DPH za malé balíčky doručované ze zemí mimo EU. Doposud byly balíčky s hodnotou do 22 eur od DPH osvobozeny, to znamená, že balíček za stovku může stát až 300 korun. Na druhou stranu je to dobrá zpráva pro české výrobce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz