Zahraničí

Lídři EU na summitu jednali o cenách energií. Neshodují se, jak krizi řešit

V Bruselu se na dvoudenním summitu setkali lídři států Evropské unie. A hlavním tématem, které museli řešit, je stoupající cena energií, která postihla všechny státy Evropské unie.

Krize, ve které je celá Evropa společně. V návrzích na její řešení se už ale o jednotě mluvit rozhodně nedá. Zatímco státy na jihu Evropy chtějí vyjednat společný postup celé Evropské unie, tak třeba Lucembursko a Nizozemsko žádná opatření zavádět nechtějí a věří, že trh nelehkou situaci zvládne sám.

Česko, zastoupené premiérem Andrejem Babišem (ANO), má jasný plán a chce prosadit regulaci trhu s emisními povolenkami a plošné zrušení DPH z energií. "Naše vláda udělala vícero rozhodnutí ve prospěch našich domácností. Není to o firmách, je to o lidech. A taky jsme schválili návrh zákona, který musí schválit Sněmovna, že tuto možnost by mohla mít příští vláda na příští rok," nechal se slyšet premiér.

Související obsah

​Českou vládou přijaté zrušení DPH ale může narazit u Evropské komise. Ta minulý týden vydala seznam nástrojů, které mohou státy bez obav zavádět hned a nemusí se obávat, že poruší unijní právo. Zrušení DPH mezi nimi ale není.

"Jde o výběr rychlých opatření, která už mohou členské státy zavádět. Konečným cílem je snížit naši závislost na fosilních palivech," řekla Evropská komisařka pro energetiku Kadri Simsonová.

Jestli lídři dokážou najít v rozdílných pohledech na energetickou krizi kompromis, zatím není jasné. Pravděpodobná je spíše možnost, že hlavní rozhodnutí přenechají ministrům zodpovědným za energetiku, kteří se v Bruselu sejdou příští týden.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz