Ekonomika

Šéf ČEZu řekl, o kolik si lidé v příštím roce připlatí za energie

Kolik tisíc korun si za elektřinu a plyn připlatí zákazníci ČEZu? Vyplatí se teď odběratelům z řad domácností fixace ceny energií? Kdy energetická krize skončí? O kolik peněz sníží platby vládní podpora typu snížení DPH na nulu? V pořadu Naše Česko mluvil Daniel Beneš, generální ředitel ČEZu, v rozhovoru s ekonomem Lukášem Kovandou na TN LIVE.

Stavebniny, doprava, jídlo, energie, papír nebo pohonné hmoty. To všechno rychle zdražuje. Růst ceny zemního plynu na burze se dotkne dalších statisíců odběratelů. Podle odborníků jeho cena ještě poroste a ustálit by se mohla až na jaře. Je také jisté, že dražší bude i elektřina. Plánované zvýšení cen přiznalo už několik největších českých dodavatelů.

Společnost ČEZ, největší dodavatel elektřiny domácnostem v Česku, oznámila citelné zdražení elektřiny o třetinu a o dvě třetiny zdražení plynu. "My na to máme celý listopad, abychom to těm lidem oznámili. Do konce listopadu se každý zákazník musí dozvědět svoje podmínky od 1. ledna příštího roku," uvedl Beneš.

Související obsah

Jestli nyní fixovat, nebo ne, zůstává otázkou. "Já mám zafixovanou cenu jako spotřebitel na tři roky, ale já jsem si to fixoval na jaře, když byly nižší ceny. Ta elektřina je na svém peaku, na vrcholu a je diskutabilní, jestli je v tuto chvíli vhodné fixovat," sdělil generální ředitel ČEZu.

"Největší skupina ČEZu jsou zákazníci, kteří jenom svítí a topí. Ti spotřebují v průměru přes deset tisíc korun za rok za elektřinu. Pokud by to stát nijak nekompenzoval, v příštím roce by to mělo být 13 tisíc korun," podotkl Beneš, předseda představenstva ČEZu. Takže by si lidé v příštím roce za elektřinu připlatili přibližně tři tisíce, zhruba 250 korun na měsíc.

Související obsah

Zdražování elektřiny prožívá celá Evropa. Příčiny jsou podle Beneše dvě. "Protože ty příčiny jsou celoevropské. Příčiny vysokých cen elektřiny i plynu v současné době na velkoobchodních trzích jsou přechodné a některé budou trvalejšího charakteru. Příčiny jsou dvě. Jedna je cena emisní povolenky a druhá je cena plynu," nastínil Beneš.

Zvýšení cen se dotkne i plynu. "Průměrný zákazník, který topí plynem, zdraží na faktuře z 27 tisíc korun na 46 tisíc korun, tedy o 67 %. Zákazník, který jen ohřívá vodu, z 8 tisíc korun na 12, tedy o 54 procent," uvedl pro TN.cz generální ředitel ČEZu.

Podívejte se na sestřih toho nejdůležitějšího:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz