Ekonomika

Státy EU mají plán, jak bojovat proti zdražování energií. Babiš je spokojený

Členské státy Evropské unie se dohodly, jak chtějí bojovat se zdražováním energií. Jedním z hlavních závěrů je to, že by mohla Evropská komise regulovat trh s emisními povolenkami. Členské státy a Komise by se taky měly snažit co nejvíce pomoci nezranitelnějším občanům.

Na setkání Evropské rady probírali lídři států z Evropské unie ve čtvrtek covid-19, obchod, zahraniční vztahy a právo. Hlavním tématem ale byly momentálně rostoucí ceny energií. Podle závěrů Evropské rady by mohly trh s emisními povolenkami čekat regulace. V pátek se má ještě debatovat o migraci a digitální transformaci.

Ceny energií chce Evropská rada snížit. Zkoumat tedy chce funkčnost trhu s emisními povolenkami (EU-ETS), případně by jej mohla Evropská komise i regulovat. Žádá také, aby Evropská komise zkoumala trhy s plynem a elektřinou.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) údajně původně shodu blokoval, jelikož žádal regulaci trhu s emisními povolenkami. Kompromis, kdy má Komise další regulaci zvážit, je podle něj úspěch.

Související obsah

Členské státy a Komise by se měly snažit co nejvíce pomoci nezranitelnějším občanům a také začít podporovat evropské společnosti.

Zároveň by se měly podle výsledků jednání Rady zasadit o to, aby energie byla dostupná pro domácnosti i firmy. Členské státy také chtějí posílit energetický systém a vnitřní trh EU.

Evropská investiční banka má zároveň zjistit, jak zrychlit financování přechodu na obnovitelné energie. Měla by se hlavně zaměřit na to, jak omezit risk výpadků energie a zdražování.

Na záznam tiskové konference se podívejte ZDE: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz