Ekonomika

Státy EU mají plán, jak bojovat proti zdražování energií. Babiš je spokojený

Členské státy Evropské unie se dohodly, jak chtějí bojovat se zdražováním energií. Jedním z hlavních závěrů je to, že by mohla Evropská komise regulovat trh s emisními povolenkami. Členské státy a Komise by se taky měly snažit co nejvíce pomoci nezranitelnějším občanům.

Na setkání Evropské rady probírali lídři států z Evropské unie ve čtvrtek covid-19, obchod, zahraniční vztahy a právo. Hlavním tématem ale byly momentálně rostoucí ceny energií. Podle závěrů Evropské rady by mohly trh s emisními povolenkami čekat regulace. V pátek se má ještě debatovat o migraci a digitální transformaci.

Ceny energií chce Evropská rada snížit. Zkoumat tedy chce funkčnost trhu s emisními povolenkami (EU-ETS), případně by jej mohla Evropská komise i regulovat. Žádá také, aby Evropská komise zkoumala trhy s plynem a elektřinou.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) údajně původně shodu blokoval, jelikož žádal regulaci trhu s emisními povolenkami. Kompromis, kdy má Komise další regulaci zvážit, je podle něj úspěch.

Související obsah

Členské státy a Komise by se měly snažit co nejvíce pomoci nezranitelnějším občanům a také začít podporovat evropské společnosti.

Zároveň by se měly podle výsledků jednání Rady zasadit o to, aby energie byla dostupná pro domácnosti i firmy. Členské státy také chtějí posílit energetický systém a vnitřní trh EU.

Evropská investiční banka má zároveň zjistit, jak zrychlit financování přechodu na obnovitelné energie. Měla by se hlavně zaměřit na to, jak omezit risk výpadků energie a zdražování.

Na záznam tiskové konference se podívejte ZDE: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz