Domácí

Zlodějské gangy chodí na hřbitovy. Strážníci radí, jak se proti nim bránit

Před Dušičkami se část zlodějských gangů přesouvá ke hřbitovům. Strážníci se snaží krádežím zabránit, ale navíc pomáhají takzvaným svátečním řidičům s orientací a parkováním.

Nejen o dušičkovém víkendu, ale i týden předtím se hřbitovy velmi často stávají cílem, kam zavítají nejen návštěvníci a pozůstalí, ale zároveň i zloději.

Z hrobů jejich blízkých mizí svíčky, živé i umělé květiny, svícny a v podstatě veškerá výzdoba. Přitom podobné zlodějiny jsou nepochopitelné, finanční prospěch z takových krádeží mají zloději minimální, zato pro pozůstalé je to vždy rána přímo do srdce.

Kamerové systémy jsou nainstalované jen na větších hřbitovech a většinou jen u vchodu. Proto s hlídáním v dušičkovém období pomáhají i strážníci. Mimo jiné doporučují pozůstalým si výzdobu hrobů vyfotografovat, aby v případě nájezdu zlodějů měli v ruce důkaz.

Související obsah

Důraz mají lidé také klást na to, aby si při úpravě hrobů neodkládali například kabelky a cennosti měli vždy u sebe. "Aby si uvědomili, že auto není trezor, ani v něm nenechávali žádné cennosti," radí mluvčí Městské policie v Hradci Králové Eva Kněžourová.

Strážníci tam, kde se krade pravidelně, instalují fotopasti. Jedna taková před několik měsíci odhalila ženu, která v Chrudimi 12 dnů po sobě z jednoho hrobu ukradla vždy čerstvou kytici. Starší žena se po dopadení majitelům hrobu omluvila, škodu uhradila a navíc zaplatila několikatisícovou pokutu.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz