Domácí

Lidé vzali uhlí na zatápění útokem. Nejsou ale vagóny na jeho rozvoz

Poptávka po hnědém uhlí v Česku stoupla skoro na dvojnásobek oproti normálu. Lidé tak reagují na rostoucí ceny elektřiny a plynu. Uhelné elektrárny jedou na plný výkon. Společnost ČD Cargo nestačí uhlí rozvážet a musí si pronajímat další vagony.

V libereckých uhelných skladech se střídá jedno auto za druhým. Denně lidem stihnou rozvést kolem 50 tun uhlí. V době energetická krize jde prý ekologie stranou. "Poptávka šla nahoru," uvedla vedoucí uhelných skladů Iva Holasová.

"Abych udělal co nejlevnější topení, to je jednoznačná záležitost. Mohl bych topit elektrikou, ale jako důchodce bych na to neměl. Já to míchám se dřevem, abych neškodil tomu ovzduší, jak oni furt vykřikují. Člověk musí najít cestu, jak se z toho dostat," svěřil se obyvatel Krásné Studánky Milan Hladík.

Související obsah

​Problém je, že uhlí ve skladech mnoho není. Dráhám chybějí vagony, zavážet potřebují i elektrárny a výtopny, které jedou na plný výkon. Původní útlumovou strategii odběratelé uhlí bleskově přehodnotili.

"Sledujeme neskutečný nárůst zájmu o přepravu uhlí. Především hnědého. Zatímco v důsledku Green Dealu klesala poptávka, v září se ta situace úplně otočila. Přepravujeme zhruba o 80 procent uhlí víc. Tam, kde jsme vozili tak tři uhelné vlaky za týden, dneska vozíme až osm vlaků," informoval mluvčí ČD Cargo Petr Šťáhlavský.

Dráhy narážejí na své kapacitní možnosti a vagony na převoz uhlí shání po celém Česku. "Najímáme další vagony na přepravu. Hlavně velkoobjemové vagony pro přepravu uhlí. Chceme připravit zhruba o 300 vagonů víc, než je běžná kapacita," dodal Šťáhlavský.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz