Domácí

Letošní Dušičky se výrazně prodraží. Panuje nedostatek smutečných květin

Letošní Dušičky budou velmi drahé, jen za květiny zaplatíme až o desítky procent víc než vloni. V Nizozemsku, odkud se k nám většina z nich dováží, jich totiž vypěstují mnohem méně. Kvůli vysoké ceně plynu se jim prý nevyplatí vytápět skleníky.

Náhrobky se už plní květinami a ti, kdo je platili, mají v peněžence méně. Nejvyhledávanější smuteční květina chryzantéma bude o třetinu dražší. Oživuje se ekonomika, proto roste zájem o plyn, ale je ho méně.

V Nizozemsku kvůli tomu zdražil o 400 procent a právě tam s ním vytápějí skleníky. "Rusko výrazně omezilo svoje dodávky plynu do Evropské unie," vysvětlil ekonom Jan Černohorský.

Přitom právě z Nizozemska dovážíme 80 procent řezaných květin za skoro dvě miliardy korun ročně. Kupujeme i v Etiopii a Keni, ale dodávka z Afriky pro změnu vázne. "Létá méně letadel, čekáme na dodávky," řekla květinářka Lucie Ročková.

Související obsah

​Čeští prodejci, kteří jsou závislí na dovozu, už zdražení pocítili. Výhodu mají ti, kteří si květiny pěstují sami. Plyn jim zatím nahoru nešel.

Na trhu je navíc letos méně zboží. Pěstitelé totiž zasadili málo květin. Očekávali, že kvůli pandemii nebude odbyt, což je dalším důvodem zdražení. Dražší květiny znamenají více krádeží. Letošní dušičky budou proto pod větším dohledem.

Fotopast před lety nalíčil u hrobu i senior z Chrudimska. Vyfotil ženy, které ukradené květiny záhy prodávaly v Pardubicích. A sám si od nich některé zase i koupil.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz