Domácí

Letošní Dušičky se výrazně prodraží. Panuje nedostatek smutečných květin

Letošní Dušičky budou velmi drahé, jen za květiny zaplatíme až o desítky procent víc než vloni. V Nizozemsku, odkud se k nám většina z nich dováží, jich totiž vypěstují mnohem méně. Kvůli vysoké ceně plynu se jim prý nevyplatí vytápět skleníky.

Náhrobky se už plní květinami a ti, kdo je platili, mají v peněžence méně. Nejvyhledávanější smuteční květina chryzantéma bude o třetinu dražší. Oživuje se ekonomika, proto roste zájem o plyn, ale je ho méně.

V Nizozemsku kvůli tomu zdražil o 400 procent a právě tam s ním vytápějí skleníky. "Rusko výrazně omezilo svoje dodávky plynu do Evropské unie," vysvětlil ekonom Jan Černohorský.

Přitom právě z Nizozemska dovážíme 80 procent řezaných květin za skoro dvě miliardy korun ročně. Kupujeme i v Etiopii a Keni, ale dodávka z Afriky pro změnu vázne. "Létá méně letadel, čekáme na dodávky," řekla květinářka Lucie Ročková.

Související obsah

​Čeští prodejci, kteří jsou závislí na dovozu, už zdražení pocítili. Výhodu mají ti, kteří si květiny pěstují sami. Plyn jim zatím nahoru nešel.

Na trhu je navíc letos méně zboží. Pěstitelé totiž zasadili málo květin. Očekávali, že kvůli pandemii nebude odbyt, což je dalším důvodem zdražení. Dražší květiny znamenají více krádeží. Letošní dušičky budou proto pod větším dohledem.

Fotopast před lety nalíčil u hrobu i senior z Chrudimska. Vyfotil ženy, které ukradené květiny záhy prodávaly v Pardubicích. A sám si od nich některé zase i koupil.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz