Domácí

Silničářům před zimou chybí posypová sůl. Bez ní nemohou jezdit

Silničáři řeší před zimní sezónou velký problém. Chybí jim posypová sůl, kterou kvůli koronavirovým restrikcím a stávkám na železnici nedokážou z Německa dostat do Česka. Aktuálně mají méně než polovinu potřebného množství.

Sklady jsou skoro prázdné. Kdyby teď přišla zima, je průšvih. Zásobu posypové soli mají silničáři po celé republice jen na pár týdnů. V tuto chvíli mají krajští silničáři na Vysočině k dispozici nějakých osm tisíc tun.

"Potřebujeme celkový počet 21 tun," tvrdí ředitel Krajské správy a údržby silnic na Vysočině Radovan Necid. Sůl chybí nejen v Česku, ale i po celé Evropě. Z Německa, které je hlavním dodavatelem, ji totiž do ostatních zemí nemá kdo rozvézt.

Související obsah

"Je to problém, opět kvůli covidu-19 celá Evropa stojí, dodavatelé nemají náklaďáky, Deutsche Bahn stávkuje," řekl Necid. "Jezdit bez soli nejde, ta sůl je potřeba," myslí si jeden z tamních řidičů. "Na Vysočině je to potřeba víc," říká další.

Silničáři mají zatím předběžně slíbeno, že by z Německa mohla nějaká posypová sůl přijít na začátku listopadu. Jisté to ale není. Pokud by bylo nejhůř, tak by na některé jindy chemicky ošetřované silnice museli sypat inertní materiály nebo drť. To je ale komplikovanější a nejde to všude.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15 – 54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15 – 54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 – nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starší 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chatu, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz