Koronavirus

Počty nově očkovaných lámou rekordy. Lidi donutila nová opatření

Očkovací centra momentálně praskají ve švech. Pod hrozbou zpřísnění opatření pro neočkované je lidé vzali doslova útokem. Počty nově očkovaných za jediný den tak lámou rekordy. A odborníci doufají, že to pomůže zastavit stále rostoucí počty nakažených. Těch přibylo jen za pátek přes 4200, což je nejvíc od poloviny dubna. Za jediný týden zemřelo s covidem víc lidí než za celé září.

Pražský Chodov, Bulovka, obchodní centrum Olympia v Brně. Na všech těchto očkovacích místech hlásí enormní zájem o vakcínu. I v sobotu se tvořily fronty na Hlavním nádraží v Praze, lidé čekali na očkování proti covidu-19. Právě tam jen za pátek aplikovali zdravotníci 350 vakcín a v sobotu se situace vyvíjela podobně.

Obdobné zprávy chodí skoro z celého Česka. V pátek se nechalo naočkovat téměř 30 tisíc lidí, oproti pondělku více než dvojnásobek. "Protože je to víceméně povinný a systém nedává jinou možnost," zdůvodňují lidé své rozhodnutí se nechat nyní naočkovat. "Já jsem se nechal očkovat, protože jsem chtěl mít klid od těch restrikcí," vyjádřil se další z nově naočkovaných.

Čechy pravděpodobně přesvědčila nová opatření, ale i zhoršující se situace. V polovině září se denní přírůstky pohybovaly kolem 500 případů, v pátek už jich ale bylo 4224, nejvíce od poloviny dubna.

Související obsah

​"Znepokojující je hlavně počet pozitivních testů, protože 15 % všech prováděných testů je pozitivních. Je velká pravděpodobnost, že v horizontu dvou až tří týdnů budeme mít denně přes 10 000 nových případů," predikuje prezident České lékařské komory Milan Kubek. Reprodukční číslo stouplo na 1,96, přitom už páteční hodnota 1,79 byla nejhorší z celé Evropské unie. To znamená, že v Česku se koronavirus šíří nejrychleji.

Některé nemocnice už zakázaly návštěvy. "O uzavření nemocnic ve Zlínském kraji rozhodl krizový štáb. Zatím další opatření neplánujeme. V současné chvíli leží v nemocnici 12 pacientů s onemocněním covid-19," uvedla mluvčí zlínské nemocnice Renáta Večerková.

"Jsou kraje, které jsou na tom hůře, třeba Moravskoslezský kraj, kde bohužel je jedna z nejnižších proočkovaností. Tam je právě ta zjevná souvztažnost s růstem počtu pacientů. Ale pak jsou tady kraje, jako je Královehradecký, kde ta situace je poměrně klidná," vyjádřil se k epidemické situaci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz