Koronavirus

Restauratéři nová opatření nevítají. Bojí se, že přijdou o zákazníky

Kvůli novým protiepidemickým opatřením se provozovatelé restaurací bojí, že přijdou o další zákazníky. Od 1. listopadu musí personál kontrolovat bezinfekčnost hostů. To, že nejsou infekční, musejí lidé prokazovat při vstupu do baru nebo restaurace i v zahraničí. Covid pasy už takhle kontrolují například v Německu nebo ve Francii.

1. listopadu začíná platit nová povinnost pro personál restaurací, a to kontrola dokladu o bezinfekčnosti hostů. Zatímco dřív provozovatelé nesouhlasili s tím, aby kontrola byla jejich odpovědnost, dnes už jsou svolnější.

"My jsme si s ministrem vysvětlili, že se nám nelíbil proces, jakým to na nás padlo. My se s tím popasujeme, naučíme se s tím pracovat a co je pro nás nejdůležitější, aby se s tím naučil pracovat host," řekl zástupce restauratérů Luboš Kastner.

Když zákazník odmítne předložit doklad, číšník ho nesmí obsloužit. Povinnost kontroly o bezinfekčnosti neplatí u hostů, kteří si přijdou do restaurace pro jídlo s sebou.

Související obsah

​Provozovatelé se obávají, že kvůli opatření přijdou o zákazníky. Podle společnosti Storyous do restaurací stále chodí méně lidí než před pandemií. Nejhůře je na tom Praha s téměř 15% poklesem. "Velká část hostů vnímá jakékoliv omezení jako bariéru, tak očekávám, že to bude mít vliv na tržby, a to směrem dolů," tvrdí Kastner.

Stejné opatření už funguje v ubytovacích zařízeních, tam je podle provozovatelů zkušenost dobrá. "Problém spatřujeme spíš v tom, že se přestanou platit testy a PCR test vychází na 800 korun. Takže se nedomnívám, že by lidé chtěli investovat 800 korun před vstupem do wellnessu, restaurace. My už teď vidíme v ubytovacích zařízeních, že začínají nabíhat storna," vyjádřil se prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Preventivní testování zdarma končí u lidí starších 18 let na konci října. Z veřejného pojištění se bude dál platit lidem se zahájeným očkováním nebo těm, kteří se nemůžou očkovat.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz